Hodowla ryb akwariowych i sprzedaż a podatki

• Autor: Marcin Sądej

Czy muszę rejestrować hodowlę ryb akwariowych (pojemność łączna zbiorników ok. 1000 l), żeby co 2 miesiące sprzedać kilka albo kilkadziesiąt rybek legalnie, nie mając problemów z us w razie kontroli? Jeśli muszę, jak to zrobić i jak obliczyć podatek?

Hodowla ryb akwariowych i sprzedaż a podatki

Rozliczenia działów specjalnych produkcji rolnej - hodowla ryb akwariowych

Przepisy ustawy PIT stosuje się m.in. do tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Różne rodzaje działów specjalnych produkcji rolnej zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy PIT. W załączniku tym wymieniono m.in. hodowlę ryb akwariowych powyżej 700 dm3 objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi.

W rezultacie działalność polegająca na hodowli ryb akwariowych w zbiorniku powyżej 700 dm3 stanowi dział specjalny produkcji rolnej podlegający pod ustawę PIT. Najprostszym sposobem rozliczania działów specjalnych produkcji rolnej jest stosowanie norm szacunkowych.

Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży ryb akwariowych?

Aktualna stawka szacunkowa wynosi 1,43 zł za 1 dm3. Jeżeli zatem będzie Pan hodował rybki w akwarium o pojemności 1000 dm3, to roczny dochód wyniesienie 1430 zł. Aby skorzystać z możliwości szacunkowego określenia podatku, należy złożyć druk PIT-6 w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia hodowli. Następnie co roku do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego należy składać deklarację o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym (ten sam PIT-6).

Na podstawie powyższej deklaracji urząd skarbowy określa wysokość miesięcznych zaliczek na podatek, jednak jedynie, gdy kwota dochodu przekroczy 3091 zł. W Pana przypadku dochód w 2018 r. wyniesie jedynie 1430 zł, więc obowiązek wpłacania miesięcznych zaliczek nie powstanie.

Jedynym Pana obowiązkiem będzie wykazanie tego dochodu w rozliczeniu rocznym i opodatkowanie go według skali podatkowej (18% podatku). Dochód z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej podlega kumulacji z innymi dochodami i podlega obowiązkowemu wykazaniu w zeznaniu podatkowym za dany rok (PIT-36).

Dodatkowo zaznaczę, że nie musi Pan rejestrować działalności w CEIDG, ponieważ w swietle prawa nie jest to działalność gospodarcza, lecz specjalna odmiana działalności rolniczej (która jednak podlega pod podatek PIT).