.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy zaświadczenie o ciąży musi wydać ginekolog?

Czy zaświadczenie o ciąży może wydać jakikolwiek lekarz, czy musi to być ginekolog? Pracownica, którą zatrudniłem 15 marca (koniec umowy 15 czerwca), przebywa na L4 od połowy maja. L4 wystawia ginekolog z symbolem B. Gdy poprosiłem pracownicę o zaświadczenie, dostarczyła je podpisane przez specjalistę chorób dziecięcych. Z dokumentu wynika, że jest w 14. tygodniu. Szczerze w to wątpię, ale nie wiem, jak to zweryfikować. Proszę o poradę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy zaświadczenie o ciąży musi wydać ginekolog?

Udokumentowanie ciąży pracownicy przez zaświadczenie lekarskie

Zgodnie z art. 185 ust. 1 ustawy Kodeks pracy stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Jak stanowi § 11 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy powinno ono być wydane przez lekarza według wzoru Mz/L-1.

 

Przedmiotowe zaświadczenie powinna przedstawić pracodawcy pracownica. Należy się jednak zgodzić z powszechnie podzielaną opinią, że w przypadku wystąpienia okoliczności, które wskazują na istnienie stanu ciąży u pracownicy – na przykład gdy stan ciąży jest widoczny lub pracownica przedstawiła zaświadczenie lekarskie, lecz wystawione na niewłaściwym formularzu – pracodawca powinien zastosować regulacje ochronne w tym zakresie.

 

Przepis wskazuje jedynie, że ciąża ma być udokumentowana zaświadczeniem lekarskim na odpowiednim druku. Nie wskazuje natomiast, że takie zaświadczenie może być wystawione przez lekarza ginekologa i tylko przez niego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu