Czy zaświadczenie o ciąży musi wydać ginekolog?

Czy zaświadczenie o ciąży może wydać jakikolwiek lekarz, czy musi to być ginekolog? Pracownica, którą zatrudniłem 15 marca (koniec umowy 15 czerwca), przebywa na L4 od połowy maja. L4 wystawia ginekolog z symbolem B. Gdy poprosiłem pracownicę o zaświadczenie, dostarczyła je podpisane przez specjalistę chorób dziecięcych. Z dokumentu wynika, że jest w 14. tygodniu. Szczerze w to wątpię, ale nie wiem, jak to zweryfikować. Proszę o poradę.

Czy zaświadczenie o ciąży musi wydać ginekolog?

Udokumentowanie ciąży pracownicy przez zaświadczenie lekarskie

Zgodnie z art. 185 ust. 1 ustawy Kodeks pracy stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Jak stanowi § 11 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy powinno ono być wydane przez lekarza według wzoru Mz/L-1.

Przedmiotowe zaświadczenie powinna przedstawić pracodawcy pracownica. Należy się jednak zgodzić z powszechnie podzielaną opinią, że w przypadku wystąpienia okoliczności, które wskazują na istnienie stanu ciąży u pracownicy – na przykład gdy stan ciąży jest widoczny lub pracownica przedstawiła zaświadczenie lekarskie, lecz wystawione na niewłaściwym formularzu – pracodawca powinien zastosować regulacje ochronne w tym zakresie.

Przepis wskazuje jedynie, że ciąża ma być udokumentowana zaświadczeniem lekarskim na odpowiednim druku. Nie wskazuje natomiast, że takie zaświadczenie może być wystawione przez lekarza ginekologa i tylko przez niego.