Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zameldowanie matki i dziecka w domu rodziców

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.08.2017

Czy zameldowanie przyniesie jakieś korzyści dla ojca dziecka, jeżeli moi rodzice zameldują mnie, matkę i dziecko w swoim domu? Ojciec dziecka nie utrzymuje z nami kontaktów, ale płaci alimenty.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zameldowanie matki i dziecka w domu rodziców

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności należy sobie zdać pytanie, gdzie aktualnie Pani wspólnie z dzieckiem zamieszkuje? Czy zamieszkujecie Państwo w mieszkaniu rodziców, czy też w innym miejscu? Jeżeli zamieszkujecie Państwo wspólnie z rodzicami, to Pani i dziecka zameldowanie w mieszkaniu rodziców nie będzie mogło być w żaden sposób przeciwko Pani wykorzystane. Proszę bowiem zważyć, że zameldowanie stanowi jedynie czynność administracyjną, a nie własnościową i nie może być w żaden sposób utożsamiane z Pani i dziecka prawem do lokalu jako prawem własności.  

 

Jeżeli jednak nie mieszka Pani z rodzicami, to zameldowanie Pani w mieszkaniu rodziców może być brane pod uwagę przy ewentualnym ustalaniu wysokości alimentów na dziecko. Proszę bowiem zauważyć, iż wówczas ojciec dziecka mógłby wykorzystywać fakt, że w mieszkaniu prócz Pani i dziecka zamieszkują także inne osoby, co znacznie zmniejsza koszty utrzymania mieszkania na jedną osobę, a tym samym ma wpływ na wysokość alimentów. Należałoby zatem ustalić, jaką kwotę przyjęto dla potrzeb mieszkaniowych w celu ustalenia ostatnich alimentów. O ile kwota ta była porównywalna lub mniejsza, to nie widzę przeszkód, by zameldować się u rodziców. Jeżeli jednak kwota ta była by wyższa, proszę rozważyć, czy meldunek jest Pani konieczny. Owszem może Pani bronić się, wskazując, iż zameldowana jest Pani wraz z dzieckiem u rodziców, ale mieszka gdzie indziej, jednak wówczas musi mieć Pani na to dowody (umowa najmu, dowód uiszczenia czynszu, opłat za mieszkanie).

 

Reasumując, choć zameldowanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na wysokość alimentów, to jednak istnieje takie niebezpieczeństwo. Innych skutków negatywnych (ubocznych) nie dostrzegam.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus V =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki