.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zameldowanie matki i dziecka w domu rodziców

Czy zameldowanie przyniesie jakieś korzyści dla ojca dziecka, jeżeli moi rodzice zameldują mnie, matkę i dziecko w swoim domu? Ojciec dziecka nie utrzymuje z nami kontaktów, ale płaci alimenty.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zameldowanie matki i dziecka w domu rodziców

Fot. Fotolia

Czy zameldowanie się z dzieckiem w domu rodziców może przynieść negatywne skutki przy ustalaniu alimentów na dziecko?

W pierwszej kolejności należy sobie zdać pytanie, gdzie aktualnie Pani wspólnie z dzieckiem zamieszkuje? Czy zamieszkujecie Państwo w mieszkaniu rodziców, czy też w innym miejscu? Jeżeli zamieszkujecie Państwo wspólnie z rodzicami, to Pani i dziecka zameldowanie w mieszkaniu rodziców nie będzie mogło być w żaden sposób przeciwko Pani wykorzystane. Proszę bowiem zważyć, że zameldowanie stanowi jedynie czynność administracyjną, a nie własnościową i nie może być w żaden sposób utożsamiane z Pani i dziecka prawem do lokalu jako prawem własności.  

 

Jeżeli jednak nie mieszka Pani z rodzicami, to zameldowanie Pani w mieszkaniu rodziców może być brane pod uwagę przy ewentualnym ustalaniu wysokości alimentów na dziecko. Proszę bowiem zauważyć, iż wówczas ojciec dziecka mógłby wykorzystywać fakt, że w mieszkaniu prócz Pani i dziecka zamieszkują także inne osoby, co znacznie zmniejsza koszty utrzymania mieszkania na jedną osobę, a tym samym ma wpływ na wysokość alimentów. Należałoby zatem ustalić, jaką kwotę przyjęto dla potrzeb mieszkaniowych w celu ustalenia ostatnich alimentów. O ile kwota ta była porównywalna lub mniejsza, to nie widzę przeszkód, by zameldować się u rodziców. Jeżeli jednak kwota ta była by wyższa, proszę rozważyć, czy meldunek jest Pani konieczny. Owszem może Pani bronić się, wskazując, iż zameldowana jest Pani wraz z dzieckiem u rodziców, ale mieszka gdzie indziej, jednak wówczas musi mieć Pani na to dowody (umowa najmu, dowód uiszczenia czynszu, opłat za mieszkanie).

 

Reasumując, choć zameldowanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na wysokość alimentów, to jednak istnieje takie niebezpieczeństwo. Innych skutków negatywnych (ubocznych) nie dostrzegam.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu