Odstąpienie mieszkania TBS przez osobę opuszczającą lokal

• Autor: Dariusz Kostyra

Czy najemca mieszkania z TBS opuszczając lokal, może go komuś odstąpić? Po przeanalizowaniu regulaminu najmu mieszkań w TBS wydaje mi się, że nie. Opuszczając lokal, najemca dostaje zwrot partycypacji i zwrot kaucji i chyba mieszkanie to pozostaje tylko i wyłącznie do dyspozycji danego TBS. Czy ktoś może mi wyjaśnić tę kwestię? Sam zastanawiam się nad skorzystaniem z tego typu okazji i chciałbym dokładnie poznać tę sprawę, by nie stracić później znacznej kwoty.

Odstąpienie mieszkania TBS przez osobę opuszczającą lokal

Kto może uzyskać prawo najmu w TBS?

Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) to organizacja mająca na celu zapewnienie odpowiedniej liczby mieszkań dla osób, których nie stać na własne lokum.

Główną atrakcją TBS jest niższy od rynkowego czynsz najmu – TBS-y otrzymują bowiem nisko oprocentowane kredyty z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego do wysokości 70% kosztów budowy, na okres 30 lat.

Pozostałe 30% kosztów budowy pokrywa zwykle wkład Partycypanta oraz kaucja gwarancyjna Najemcy. W zamian za współfinansowanie budowy Partycypant (zwykle rodzina Najemcy bądź gmina lub sam Najemca) uzyskuje prawo wskazania Najemcy.

Aby uzyskać prawo najmu w TBS Najemca i jego współlokatorzy nie mogą mieć praw do innego mieszkania na terenie gminy, a dochody Najemcy nie mogą przekroczyć ustalonego przez ustawę limitu (po jego przekroczeniu TBS może ustalić nowy, wolnorynkowy czynsz). Ustawa o TBS zabrania wykupu najmowanego mieszkania na własność.

Partycypant może jedynie wycofać lub sprzedać swój wkład – rezygnując z przysługującego mu prawa wskazywania najemcy.

Czy najemca mieszkania z TBS opuszczając lokal może go komuś odstąpić?

Odpowiadając na Pana pytanie najemca nie może opuszczając lokalu nikomu go odstąpić lub sprzedać (w pewnym uproszczeniu), jednak czynność taka może być dokonana przez Partycypanta - poprzez cesję "partycypacji".

Przy "zakupie" TBS-u w ten sposób należy pamiętać, iż poza stosowną umową cesji praw należy dopilnować aby w mieszkaniu nikt już nie zamieszkiwał i nikt nie był zameldowany.