Ucieczka z zakładu poprawczego i brak działania policji

Syn rok temu okradł sklep. Został zatrzymany i skierowany do zakładu poprawczego na dwa lata. Uciekł jednak z poprawczaka, obecnie ukrywa się u kolegi. Ze strony policji jest brak jakichkolwiek działań i nikt nie interesuje się jego osobą, a ja nie wiem, czy dla jego dobra zgłosić na policję miejsce jego przebywania, czy też lepiej czekać, aż skończy 18 lat i kara będzie już nieważna. Co robić?

Ucieczka z zakładu poprawczego i brak działania policji

Czy zawiadomić policję o miejscu pobytu syna który uciekł z zakładu poprawczego?

Rozumiem Pani ciężką sytuację, niestety nie mogę podjąć decyzji za Panią w kwestii, czy zawiadomić policję o miejscu pobytu syna, czy też zachować ją dla siebie. Mogę jedynie wyjaśnić Pani aktualną sytuację prawną syna.

I tak kwestia wykonywania kar orzeczonych w stosunku do nieletnich uregulowana jest w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Artykuł 94 tejże ustawy, stanowi, że „jeżeli nieletni, wobec którego orzeczono umieszczenie w zakładzie poprawczym, ukończył lat 18 przed rozpoczęciem wykonania orzeczenia, sąd rodzinny decyduje, czy wykonać orzeczony środek, czy od jego wykonania odstąpić i wymierzyć sprawcy karę. Wymierzając karę, sąd stosuje nadzwyczajne jej złagodzenie. W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może odstąpić od wymierzenia kary, zwłaszcza gdy w zachowaniu sprawcy nastąpiła istotna poprawa. W razie wymierzenia kary pozbawienia wolności albo kary ograniczenia wolności czas jej trwania nie może przekroczyć okresu, jaki pozostaje do ukończenia przez sprawcę lat 21”.

Ukończenie 18 lat przez nieletniego wobec którego orzeczono umieszczenie w zakładzie poprawczym

Oznacza to, iż w sytuacji, gdy syn skończy 18 lat, a nie rozpocznie odbywania kary w zakładzie poprawczym, to sąd rodzinny będzie musiał z urzędu podjąć decyzję, co dalej z karą orzeczoną wobec Pani syna. Sąd rodzinny powinien rozważyć, czy w takiej sytuacji zasadne będzie wykonanie środka poprawczego, czy istnieją przesłanki do warunkowego odstąpienia od wykonania orzeczenia o umieszczeniu w zakładzie poprawczym oraz czy wymierzyć nieletniemu karę wraz z obligatoryjnym złagodzeniem. Jeżeli sąd uzna, że skierowanie Pani syna do zakładu poprawczego nie będzie celowe, a nie istnieją przesłanki do warunkowego odstąpienia od wykonania orzeczenia, sąd rodzinny winien odstąpić od wykonania środka poprawczego i wymierzyć nieletniemu karę z nadzwyczajnym jej złagodzeniem. Całkowite odstąpienie od wykonania środka poprawczego jest dopuszczalne tylko w „szczególnie uzasadnionych wypadkach”, a zwłaszcza gdy „w zachowaniu sprawcy nastąpiła istotna poprawa” (art. 94 zd. 3). W razie wymierzenia kary pozbawienia wolności albo kary ograniczenia wolności czas jej trwania nie może przekroczyć okresu, jaki pozostaje nieletniemu do ukończenia 21 lat.

Zamiana kary zakładu poprawczego na inna karę

Jeżeli ze względu na postawę syna (ukrywanie się u kolegi i wcześniejsze ucieczki), sąd orzeknie, iż konieczna jest zamiana kary zakładu poprawczego na inna karę przewidzianą przepisami Kodeksu karnego i stosowaną wobec osób pełnoletnich, to syn najprawdopodobniej trafi do więzienia. W takiej jednak sytuacji kara ta musi być wymierzona w takich rozmiarach, aby czas jej trwania nie przekroczył okresu, jaki pozostaje do ukończenia przez syna 21 lat.

Art. 94 nie uchyla możliwości zastosowania w miejsce umieszczenia w zakładzie poprawczym środka wychowawczego wobec syna na podstawie art. 88 § 2. Grupa środków wychowawczych możliwych do zastosowania ze względu na ukończenie 18 roku życia jest tu jednak ograniczona i tak sąd może:

  1. zastosować nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia za nieletniego;
  2. zastosować nadzór kuratora;
  3. skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją;
  4. orzec zakaz prowadzenia pojazdów;
  5. orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego.

Zgodnie z art. 89 „orzeczenie środka poprawczego uważa się z mocy prawa za niebyłe z chwilą ukończenia przez sprawcę lat 23, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej”.

Tak więc najprawdopodobniej syn po ukończeniu 18 lat trafi do zakładu karnego, bowiem jego zachowanie wskazuje na duży stopień demoralizacji, negatywną prognozę kryminologiczną oraz brak poszanowania dla prawa i zasad państwa prawnego.