Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wywiad środowiskowy na temat zamieszkiwania w lokalu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.01.2016

Niedawno zmarła moja matka, która była głównym najemcą mieszkania komunalnego. Ja mieszkam w nim od urodzenia i jestem zameldowany. Urząd miasta przeprowadził wywiad środowiskowy na temat mojego zamieszkiwania w lokalu. Sąsiedzi podawali sprzeczne informacje. Fakt – w mieszkaniu nie przebywam stale, bo pracuję w innym mieście. Ale to moje centrum życia. Co mogę teraz zrobić, by nie stracić mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności proszę zważyć na to, że materiał dowodowy zebrany przez urząd nie daje jasnej odpowiedzi, czy zamieszkuje Pan w lokalu, czy też nie. Z uwagi na powyższe w mojej ocenie powinien Pan wziąć sprawy w swoje ręce i wykazać się większą aktywnością. Winien Pan dążyć do wykazania, że sąsiedzi, którzy zeznają na Pana niekorzyść, nie znają Pana sytuacji życiowej, a zwłaszcza sytuacji zawodowej. Chodzi mi w szczególności o charakter Pana pracy. Okoliczność, że często przebywa Pan poza domem, nie oznacza jeszcze, że nie zamieszkuje Pan w nim. Powyższe ma bowiem bardzo istotne znaczenie, albowiem urząd winien zbadać, gdzie znajduje się Pana centrum życiowe. Świadczenie pracy poza miejscem zamieszkania w dzisiejszych czasach jest normą.

 

Z uwagi na powyższe zasadne jest wskazanie na pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt IV SA/po 634/13, zgodnie z którym „opuszczenie lokalu jest to nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów”.

 

W treści uzasadnienia wyroku wskazano, iż „o opuszczeniu stałego miejsca zamieszkania można mówić wtedy, gdy jest ono dobrowolne i ma charakter trwały, a zgodnie z poglądem wyrażonym przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 stycznia 2007 r. (sygn. akt II OSK 133/06, LEX 327831) - który to pogląd Sąd orzekający w sprawie podziela, opuszczenie lokalu jest to nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów. O opuszczeniu miejsca pobytu stałego w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych można mówić także wówczas, gdy dana osoba nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych umożliwiających powrót do lokalu (por. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 kwietnia 2000 r., sygn. akt V SA 1424/99, LEX nr 79243, z dnia 22 sierpnia 2000 r., sygn. akt V SA 108/00, LEX nr 49954 i z dnia 12 kwietnia 2001 r., sygn. akt V SA 3078/00, LEX nr 78937), a także kiedy opuszczenie lokalu jest konsekwencją wykonania wyroku orzekającego eksmisję (wyrok NSA z dnia 6 października 2006 r., sygn. akt II OSK 65/05), bądź też samego wyroku orzekającego eksmisję (por. wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2009 r., sygn. akt II OSK 1895/07)”.

 

Niektórzy sąsiedzi mogą widywać Pana rzadko z uwagi na charakter pracy, co nie oznacza, że nie zamieszkuje Pan w mieszkaniu. Proszę zatem do sprawy złożyć oświadczenie od pracodawcy, z którego wynikać będzie, jaki jest charakter Pana pracy, do tego proszę dołączyć kopię umowy o pracę.

 

Nadto należy sprawdzić, gdzie względem Pana mieszkania zamieszkują sąsiedzi, którzy zeznają na Pana niekorzyść. Czy są to sąsiedzi z tego samego piętra, czy też nie. Najważniejsze będą bowiem zeznania sąsiadów z tego samego piętra, bowiem to z nimi ma Pan możliwość spotkania w czasie wchodzenia i wychowania z domu, czasu wolnego na balkonie itp.

 

Zauważyć należy nadto, iż sformułowanie „opuszczenie miejsca pobytu stałego” nie oznacza jedynie fizycznego przebywania w miejscu innym niż miejsce pobytu stałego. Dla zaistnienia tej przesłanki konieczne jest, aby fizycznemu przebywaniu osoby w tym innym miejscu towarzyszyła wola opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu oraz zamiar stałego związania się z nowym miejscem. (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 września 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 669/13).

 

Proszę zaprosić urzędników do mieszkania, by zobaczyli, że w tymże mieszkaniu znajduje się Pana centrum życiowe. W najgorszym wypadku od negatywnej dla Pana decyzji będzie Pani przysługiwało odwołanie zgodnie z pouczeniem na decyzji. Osobiście radzę jednak wykazać się większą aktywnością i skierować do urzędu pismo.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus I =

»Podobne materiały

Czy gmina może odmówić sprzedaży mieszkania głównemu najemcy?

Moja mama już jako wdowa wykupiła pięć lat temu mieszkanie od gminy i mi (córce) je darowała. Po dwóch latach wyszła za mąż za sąsiada (kawalera), który zameldował ją u siebie. Teraz on ma możliwość wykupienia mieszkania, ale gmina się nie zgadza, ponieważ jego żona wcześniej wykupiła swoje mieszkan

 

Wypowiedzenie stosunku prawnego

Otrzymałam wypowiedzenie stosunku prawnego – umowy najmu lokalu mieszkalnego ze względu na zaległości czynszowe. Obecnie stać mnie na zwrot długu. Czy mogę jakoś dogadać się z zakładem komunalnym? Co z moimi nakładami na mieszkanie (zrobiłam remont)?

 

Wartość odtworzeniowa lokalu

Jestem głównym najemcą mieszkania komunalnego i regularnie płacę czynsz. W tym roku zmarł mój tata, pozostawiając mi w spadku małe mieszkanie własnościowe i trochę pieniędzy. Mieszkanie znajduje się w tym samym mieście, w którym obecnie mieszkam. Podobno gmina będzie mogła wypowiedzieć mi umowę najm

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »