Wypowiedzenie umowy-zlecenia

Podpisałam umowę-zlecenie. Po szkoleniu zaczęłam pracę, ale po 4 dniach złożyłam wypowiedzenie umowy-zlecenia. Teraz firma chce nałożyć na mnie karę za zbyt szybkie rozwiązanie umowy. Czy na podstawie dokumentów w załączniku rzeczywiście ma do tego prawo?

Wypowiedzenie umowy-zlecenia

Kara za wypowiedzenie umowy-zlecenia

Zgodnie z art. 746 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) „dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę”.

W Pani przypadku okres wypowiedzenia umowy-zlecenia określono na 14 dni. Kara została przewidziana jedynie za rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, ale nie za wypowiedzenie umowy-zlecenia przed upływem określonego czasu.

W takim przypadku firma nie ma prawa żądać od Pani zapłaty kary za wypowiedzenie umowy-zlecenia.