Kolizja a nieważne prawo jazdy

Jestem sprawcą kolizji. Feralnego dnia nie posiadałem ważnego prawa jazdy, tzn. posiadałem dokument terminowy (przez wzgląd na wzrok), którego ważność wygasła. W dniu kolizji posiadałem jednak badanie od lekarza okulisty, z którym bezproblemowo otrzymałem nowe prawo jazdy. Jakie mam szanse wygrać z ubezpieczycielem w tej sprawie?

Kolizja a nieważne prawo jazdy

Fot. Fotolia

Prawo dochodzenia odszkodowania

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 43 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych „zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

1) wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;

2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;

3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;

4) zbiegł z miejsca zdarzenia”.

W mojej ocenie zwrot „nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym” winien być wykładany w powiązaniu do treści ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w którego art. 4 wskazano, iż dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym oraz zespołem pojazdów składających się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest m.in. wydane w kraju prawo jazdy. Prawo jazdy, o którym mowa powyżej, stwierdza posiadanie uprawnień do kierowania m.in. pojazdem silnikowym (art. 5 ust. 1 ustawy).

Mając na uwadze powyższe, w chwili zdarzenia nie posiadał Pan wymaganego uprawnienia do kierowania pojazdem, bowiem nie dysponował Pan prawem jazdy, które takie uprawnienie stwierdza stosownie do treści art. 5 ust 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.