.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktura dla osoby prywatnej, obywatela Niemiec

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.03.2017 • Zaktualizowane: 18.01.2021

Prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowana w Polsce. Jestem podatnikiem VAT i prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Czy mogę wystawić fakturę dla osoby prywatnej (obywatel Niemiec) za usługę budowlaną wykonaną dla niego w Niemczech? Jeśli tak, to co musi zawierać faktura i jaki będzie podatek VAT? Czy ten podatek VAT rozliczam w Polsce, czy w Niemczech i w jakiej wysokości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Faktura dla osoby prywatnej, obywatela Niemiec

Fot. Fotolia

Świadczenie usług na terenie Niemiec a podatek VAT

W przypadku świadczenia usług podlegających podatkowi od towarów i usług opodatkowaniu nie podlegają te usługi, które świadczone są przez krajowych podatników VAT poza granicami kraju. Podatek VAT to w pewnym sensie podatek terytorialny. Miejsce świadczenia jest w przepisach prawa podatkowego konstrukcją teoretyczną, która zazwyczaj niewiele ma wspólnego z miejscem faktycznego wykonania usługi, w przypadku nieruchomości jednak jest inaczej i na mocy art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami (a z taką usługą mamy do czynienia) jest miejsce położenia nieruchomości. Dla miejsca świadczenia w tym przypadku nie ma znaczenia, kto jest nabywcą usługi, może to mieć znaczenie dla sposobu rozliczenia w Niemczech – muszę zauważyć, że nie udzielamy informacji odnośnie wewnętrznego prawa Niemiec.

Świadczenie usług związanych z nieruchomościami poza terytorium kraju

Regulacja ta ma swoje źródło w artykule 47 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L z dnia 11 grudnia 2006 r.), który stanowi, że „miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość”.

 

Tym samym w opisanym przypadku mamy do czynienia z usługą nieopodatkowaną w kraju, której miejscem świadczenia jest terytorium Niemiec, bowiem właśnie tam położona jest nieruchomość. Usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce, natomiast w Niemczech co do zasady ustawodawca pozwala na przerzucenie rozliczenia podatku na nabywcę (w ramach tzw. odwrotnego obciążenia), ale na ogół wtedy, gdy jest on podatnikiem VAT. W przypadku niemieckich nabywców będących osobami fizycznymi może konieczna być samodzielna rejestracja, ale to uzależnione jest już od wewnętrznego prawa Niemiec. Usługę trzeba wykazać w krajowej deklaracji VAT-7 w polu: „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl