Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktura dla osoby prywatnej, obywatela Niemiec

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.03.2017

Prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowana w Polsce. Jestem podatnikiem VAT i prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Czy mogę wystawić fakturę dla osoby prywatnej (obywatel Niemiec) za usługę budowlaną wykonaną dla niego w Niemczech? Jeśli tak, to co musi zawierać faktura i jaki będzie podatek VAT? Czy ten podatek VAT rozliczam w Polsce, czy w Niemczech i w jakiej wysokości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Faktura dla osoby prywatnej, obywatela Niemiec

Fot. Fotolia

W przypadku świadczenia usług podlegających podatkowi od towarów i usług opodatkowaniu nie podlegają te usługi, które świadczone są przez krajowych podatników VAT poza granicami kraju. Podatek VAT to w pewnym sensie podatek terytorialny. Miejsce świadczenia jest w przepisach prawa podatkowego konstrukcją teoretyczną, która zazwyczaj niewiele ma wspólnego z miejscem faktycznego wykonania usługi, w przypadku nieruchomości jednak jest inaczej i na mocy art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami (a z taką usługą mamy do czynienia) jest miejsce położenia nieruchomości. Dla miejsca świadczenia w tym przypadku nie ma znaczenia, kto jest nabywcą usługi, może to mieć znaczenie dla sposobu rozliczenia w Niemczech – muszę zauważyć, że nie udzielamy informacji odnośnie wewnętrznego prawa Niemiec.

 

Regulacja ta ma swoje źródło w artykule 47 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L z dnia 11 grudnia 2006 r.), który stanowi, że „miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość”.

 

Tym samym w opisanym przypadku mamy do czynienia z usługą nieopodatkowaną w kraju, której miejscem świadczenia jest terytorium Niemiec, bowiem właśnie tam położona jest nieruchomość. Usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce, natomiast w Niemczech co do zasady ustawodawca pozwala na przerzucenie rozliczenia podatku na nabywcę (w ramach tzw. odwrotnego obciążenia), ale na ogół wtedy, gdy jest on podatnikiem VAT. W przypadku niemieckich nabywców będących osobami fizycznymi może konieczna być samodzielna rejestracja, ale to uzależnione jest już od wewnętrznego prawa Niemiec. Usługę trzeba wykazać w krajowej deklaracji VAT-7 w polu: „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus I =

»Podobne materiały

Prawo do urlopu wychowawczego a 6-miesięczny okres zatrudnienia

Przez 5 lat pracowałam w różnych zakładach pracy (na podstawie umów o pracę). Następnie przez 2 lata prowadziłam działalność gospodarczą. Urodziłam dziecko i wykorzystałam urlop macierzyński – po nim zlikwidowałam działalność gospodarczą i zarejestrowałam się w PUP. Czy jeśli przyszły pracodaw

 

Plan pracy w zadaniowym systemie pracy

Jestem pracownikiem pracującym w ramach zadaniowego czasu pracy. Od pewnego czasu jestem zmuszony w poniedziałek rano dostarczyć pracodawcy plan pracy z wytyczonymi wizytami u klientów w danych godzinach danego dnia. Czy praca niezgodna z planem, tzn. opóźnienie w dotarciu na miejsce bez powiad

 

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem a ubezwłasnowolnienie

Jestem mamą niepełnosprawnej dziewczynki, która niedługo kończy 18 lat. Czy muszę ją ubezwłasnowolnić, żeby opiekować się nią jak dotychczas, np. w razie potrzeby iść do lekarza, wykonać zabieg w narkozie, czy wyrazić zgodę na wycieczkę szkolną? Córka nie jest w stanie podejmować takich decyzji sama

 

Najem lokalu użytkowego – wszystko o warunkach najmu, czynszu i umowie najmu

Mam pytanie o najem lokalu użytkowego. Czy jeśli najemca podpisze umowę najmu lokalu użytkowego np. na rok, a opuści go po 3 miesiącach, to jest zobowiązany zapłacić czynsz za pozostałe 9 miesięcy? Na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu takiej umowy, aby była prawnie skuteczna? Chodzi mi raczej o naj

 

Wprowadzenie się kupującego po umowie przedwstępnej

Chcę sprzedać mieszkanie. Kupujący chce podpisać umowę notarialną przedwstępną i zobowiązuje się wpłacić 10% ustalonej wartości mieszkania i do wpłacenia reszty ustalonej kwoty w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy przedwstępnej, zarazem kupujący chciałby wprowadzić się po podpisaniu umowy prz

 

Odpowiedzialność szkoły za korzystanie z boiska po lekcjach

Czy szkoła odpowiada za bezpieczeństwo dzieci na boisku szkolnym, jeśli dzieci skończyły już zajęcia? Jakie są sposoby przejęcia tej odpowiedzialności (o ile ona jest) przez rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci mogły korzystać z boiska po lekcjach?

 

Renta z KRUS a założenie firmy

Od kilku miesięcy pobieram rentę chorobową z KRUS. Zastanawiam się nad założeniem własnej firmy. Czy stracę wtedy prawo do renty? Czy będę musiał opłacać pełne składki na ZUS po założeniu firmy? Czy powinienem ustalić stopień niepełnosprawności, by korzystać np. z ulgi w opłatach?

 

Czy TBS może podwyższyć wysokość czynszu?

Jestem głównym najemcą mieszkania w TBS. Moja narzeczona ma mieszkanie własnościowe w tej samej miejscowości. W sierpniu bierzemy ślub. Czy po naszym ślubie TBS może podwyższyć wysokość czynszu albo wypowiedzieć umowę najmu? Czy podpisanie intercyzy będzie dla nas dobrym zabezpieczeniem? Czy jeśli m

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »