Zawieszenie konta na eBayu

• Autor: Jakub Bonowicz

Prowadzimy działalność gospodarczą (spółka cywilna) polegającą na wysyłkowej sprzedaży towarów. Działamy na rynku francuskim i angielskim, a korzystamy z eBaya. Niespodziewanie jednak eBay zawiesił nam konto. Przyczyną blokady było powiązanie naszego konta z kontem zawieszonego już użytkownika. Okazało się, że jest to konto mojego byłego pracodawcy, z którym od roku nie mam nic wspólnego (tyle tylko, że i on sprzedawał podobne produkty co my). Co możemy zrobić? EBay każe czekać, ale my liczymy ogromne straty (co najmniej kilka tysięcy złotych). Czy możemy odzyskać konto i uzyskać odszkodowanie?

Zawieszenie konta na eBayu

Blokada przez administratora eBay konta użytkownika

Sprawa nie jest prosta, choć jest do wyboru kilka opcji.

Pierwszą rzeczą, którą bym zrobił, to natychmiast wysłać pismo listem poleconym, najlepiej priorytetem (oczywiście za potwierdzeniem nadania) do eBay Europe, bo to oni są stroną umowy z Państwem i podmiotem odpowiedzialnym. Podmiot ma siedzibę w Luksemburgu. W piśmie tym należy opisać sytuację, zażądać natychmiastowego odblokowania konta i zapłaty odszkodowania za utracone zarobki i utratę klienteli. Ewentualnie niech wskażą wyraźną podstawę prawną zablokowania konta, tj. artykuł/punkt/ustęp regulaminu wraz z przywołaniem określonych okoliczności. Należy też wyznaczyć króciutki termin na zaspokojenie państwa roszczeń (najlepiej 3 dni) i zagrozić, że w przeciwnym razie sprawa trafi do sądu w Polsce! Chodzi o to, żeby Państwo mieli jakiś oficjalny dowód wezwania (korespondencja e-mailowa, w razie problemów dowodowych, nie jest niestety silnym dowodem). Po wysłaniu pisma można oczywiście poinformować eBay Polska o tym fakcie, przesłać e-mailem skan wysłanego pisma. To może ich zmotywuje do bardziej zdecydowanego działania.

Limit odpowiedzialności eBay

Po drugie, limit odpowiedzialności eBay to:

  1. całkowita liczba opłat dokonanych przez użytkownika w ciągu 12 miesięcy poprzedzających działanie, za które eBay był odpowiedzialny, albo
  2. 2000 zł.

Decyduje zawsze kwota wyższa, stąd ważne jest, jakich dokładnie opłat na rzecz eBaya Państwo dokonywali (nie chodzi tu oczywiście o opłaty tytułem transakcji z klientami, tylko to, co zapłacili Państwo eBayowi).

To postanowienie o ograniczeniu odpowiedzialności można próbować kwestionować, ale nie będzie to takie proste.

Wytoczenie powództwa o odszkodowanie za zblokowanie konta użytkownika eBay

Po trzecie, jeśli chcą się Państwo procesować, widzę dwie możliwości:

  1. Skorzystać z postępowania arbitrażowego, o którym mówi regulamin. Państwo i eBay wybierają odpowiednią instytucję, postępowanie odbywa się na odległość i nie wymaga bezpośredniej obecności Państwa (dokładnie o tym mówi regulamin). Nie mają Państwo obowiązku korzystać z arbitrażu, można iść do sądu powszechnego.
  2. Postępowanie przed sądem powszechnym. Właściwy będzie – wedle zapisu regulaminu – sąd w Warszawie. (W jakim mieście Państwo mieszkacie? Bo jeśli w Warszawie, to nie ma problemu, gorzej, jeśli gdzieś na drugim końcu Polski). Wówczas można:
    1. Albo zawezwać eBaya do próby ugodowej. Być może poskutkuje.
    2. Albo iść na całość i wystąpić z pozwem o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu gospodarczym. Jeśli sąd wyda nakaz (a prawdopodobnie tak postąpi, jeśli Państwo przedstawicie wiarygodną dokumentację strat), to pozwany (eBay) będzie miał tylko 14 dni na wniesienie sprzeciwu, w którym będzie musiał przytoczyć wszelkie zarzuty oraz okoliczności faktyczne i dowody. Będzie więc musiał dokładnie wyjaśnić, na jakiej podstawie i dlaczego zablokował konto. Co ważne, nakaz może dotyczyć jedynie zapłaty odszkodowania – nie można w ten sposób dochodzić odblokowania samego konta.
    3. Albo wystąpić ze zwykłym pozwem o nakazanie odblokowania konta i odszkodowanie (to będzie się z pewnością ciągnąć).

Przemyślcie Państwo, na które rozwiązanie (jeśli w ogóle) się decydujecie. Należałoby zacząć od natychmiastowego wezwania eBaya (drogą oficjalną) do usunięcia stanu niezgodnego z prawem.

Uważam, że gra jest warta świeczki. Najlepiej oczywiście byłoby załatwić sprawę szybko i polubownie i odzyskać chociaż część utraconych dochodów.