Ukrywanie przed ojcem miejsca pobytu dziecka - zawiadomienie o uprowadzeniu rodzicielskim

• Opublikowano: 19-09-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mam córkę w wieku 5 lat, z jej matką byliśmy krótko w związku, ale już od dawna nie jesteśmy. Martwię się, bo matka i jej nowy partner gdzieś wyjechali, zabierając dziecko i o niczym mnie nie informując. Mam bardzo ograniczony kontakt z córką, praktycznie zerowy. Nie wiem, gdzie przebywa i w jakich warunkach. Kiedy w końcu jej matka odebrała ode mnie telefon, usłyszałem, że nie powie, gdzie są, bo nie musi. Jej partner miał konflikt z prawem, prawdopodobnie jest poszukiwany. Co mogę zrobić w tej sytuacji, ponieważ boję się o bezpieczeństwo córki? Jestem kierowcą w transporcie międzynarodowym i za kilka dni będę w kraju. Czy mogę zabrać dziecko do siebie? Taka sytuacja niepewności jest nie do wytrzymania.

Ukrywanie przed ojcem miejsca pobytu dziecka - zawiadomienie o uprowadzeniu rodzicielskim

Uprowadzenie rodzicielskie – zawiadomienie policji

Jeżeli oboje Państwo posiadacie pełnię władzy rodzicielskiej, a miejsce pobytu dziecka nie jest ustalone, może Pan, tak samo jak matka dziecka, zamieszkiwać z dzieckiem w dowolnym miejscu w kraju. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie, albowiem, jak Pan widzi, prowadzi do konfliktu wobec braku Pana wiedzy o miejscu przebywania dziecka.

Jeżeli uważa Pan, iż życie i zdrowie dziecka może być zagrożone, nie wie Pan, gdzie córka może przebywać, proponuję powiadomić policję i złożyć zawiadomienie o uprowadzeniu rodzicielskim dziecka przez matkę. Zgodnie bowiem z treścią art. 211 Kodeksu karnego (K.k.):

„Kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”.

Pozbawienie ojca możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem

Podstawowym zachowaniem sprawcy jest zatem uprowadzenie małoletniego poniżej 15. roku życia, przez które rozumie się najczęściej zabranie (usunięcie, wyjęcie, porwanie, przeniesienie) osoby pozostającej pod opieką lub nadzorem w inne miejsce, wbrew woli osoby sprawującej opiekę lub nadzór, i tym samym pozbawienie osoby uprawnionej możliwości faktycznego sprawowania opieki lub nadzoru (M. Szewczyk, Przestępstwa przeciwko rodzinie, s. 755-756; A. Wąsek, Przestępstwa przeciwko rodzinie, s. 106-1065).

Istotą uprowadzenia jest zatem pozbawienie rzeczywistego władztwa uprawnionej osoby nad małoletnim, który nie ukończył 15 lat (R. A. Stefański, Przestępstwo uprowadzenia, s. 64; A. Ratajczak, Przestępstwa przeciwko rodzinie, s. 224). Bez znaczenia jest także zgoda na działanie sprawcy wyrażona przez małoletniego, który nie ukończył 15 lat (post. SN z 18.12.1992 r., I KZP 40/92, Wok. 1993, Nr 2, poz. 9) – przestępstwo zostanie popełnione również wtedy, gdy małoletni zgadzał się na uprowadzenie lub zatrzymanie. Słusznie zauważyła M. Szewczyk, że art. 211 K.k. wychodzi z założenia, że nie mogą oni samodzielnie decydować o sobie, wbrew woli osób, którym ustawa lub odpowiedni organ państwowy opiekę lub nadzór przyznał (M. Szewczyk, Przestępstwa przeciwko rodzinie, s. 756).

Co do zasady, niniejsze przestępstwo jest popełnione, jeżeli piecza dziecka jest ustalona przy jednym z rodziców – jeżeli w Państwa przypadku nie było takiego sądowego określenia – policja może nie chcieć zająć się sprawą, jednak powinien Pan wykazać, iż matka dziecka jest nieodpowiedzialna, a dziecku może dziać się krzywda.

Przeczytaj też: Jak odzyskać pieniądze z OFE po śmierci męża?

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Sprawa o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy ojcu

Oprócz tego – albowiem powyższe działanie jest najszybszą procedurą i pozwoli ustalić miejsce zamieszkania dziecka lub odebrać dziecko matce– proponuję założyć sprawę w sądzie rejonowym wydział rodzinny o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy Panu. Jednocześnie może Pan powiadomić miejscowy organ pomocy rodzinie, aby pomógł Panu w procedurze i współpracował z Panem.

Podsumowując: w mojej ocenie, najszybszym i najlepszym rozwiązaniem będzie powiadomienie organów ścigania o zaistniałej sytuacji i możliwym zagrożeniu życia i zdrowia dziecka. Policja ma bowiem obowiązek podjąć interwencję w sprawie. Następnie powinien Pan jak najszybciej – we współpracy z miejscowym organem pomocy – założyć sprawę o przyznanie Panu opieki nad dzieckiem.