.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż namalowanego obrazu a umowa i podatek

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 05.11.2018 • Zaktualizowane: 24.02.2021

Jestem artystą – malarzem (niezrzeszonym, wolnym, niemającym założonej działalności gospodarczej) i chcę sprzedać obraz namalowany kilka lat temu (odpada więc umowa o dzieło). Jak powinna wyglądać umowa (czy to umowa kupna–sprzedaży?) i jaki podatek muszę zapłacić ja lub kupujący?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż namalowanego obrazu a umowa i podatek

Fot. Fotolia

Sprzedaż własnoręcznie namalowanego obrazu

Na gruncie ustawy PIT przychód ze sprzedaży namalowanych własnoręcznie obrazów będzie podlegać opodatkowaniu jako przychód z praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy PIT).

 

W przypadku, gdy sprzedaje Pani obraz na rzecz innej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, obowiązek rozliczenia podatku pozostaje po Pani stronie. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-37 (lub PIT-36) składanym do 30 kwietnia roku następującego.

Rozliczenie dochodu ze sprzedaży obrazu własnoręcznie malowanego

Pieniądze, które otrzyma Pani za obraz od kupującego, będą stanowiły dla Pani przychód podatkowy. W przypadku dochodów z praw majątkowych koszty ustala się w wysokości 50% kwoty uzyskanego przychodu. Ustawa PIT stanowi, iż koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. W konsekwencji jeżeli sprzeda Pani obraz za np. 1000 zł, to:

 

  • przychód – 1000 zł,
  • koszt – 500 zł,
  • dochód do opodatkowania 500 zł.

 

Podkreślić również należy, że od tak uzyskanego dochodu nie musi Pani odprowadzać zaliczki na podatek w trakcie roku. Cały dochód rozlicza Pani w zeznaniu rocznym.

 

W zakresie formy, w jakiej należy sporządzić umowę, będzie to umowa sprzedaży. Na podstawie takiej umowy sprzedaje Pani konkretny egzemplarza obrazu, jednakże przychód ten będzie związany z korzystaniem z praw autorskich. Powyższy sposób opodatkowania została potwierdzony m.in. w interpretacji indywidualnej z 7 lutego 2014 r., sygn. IBPBII/1/415-998/13/MZ wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »