Sprzedaż namalowanego obrazu a umowa i podatek

• Autor: Marcin Sądej

Jestem artystą – malarzem (niezrzeszonym, wolnym, niemającym założonej działalności gospodarczej) i chcę sprzedać obraz namalowany kilka lat temu (odpada więc umowa o dzieło). Jak powinna wyglądać umowa (czy to umowa kupna–sprzedaży?) i jaki podatek muszę zapłacić ja lub kupujący?

Sprzedaż namalowanego obrazu a umowa i podatek

Fot. Fotolia

Sprzedaż własnoręcznie namalowanego obrazu

Na gruncie ustawy PIT przychód ze sprzedaży namalowanych własnoręcznie obrazów będzie podlegać opodatkowaniu jako przychód z praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt. 7 ustawy PIT).

W przypadku, gdy sprzedaje Pani obraz na rzecz innej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, obowiązek rozliczenia podatku pozostaje po Pani stronie. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-37 (lub PIT-36) składanym do 30 kwietnia roku następującego.

Rozliczenie dochodu ze sprzedaży obrazu własnoręcznie malowanego

Pieniądze, które otrzyma Pani za obraz od kupującego, będą stanowiły dla Pani przychód podatkowy. W przypadku dochodów z praw majątkowych koszty ustala się w wysokości 50% kwoty uzyskanego przychodu. Ustawa PIT stanowi, iż koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. W konsekwencji jeżeli sprzeda Pani obraz za np. 1000 zł, to:

  • przychód – 1000 zł,
  • koszt – 500 zł,
  • dochód do opodatkowania 500 zł.

Podkreślić również należy, że od tak uzyskanego dochodu nie musi Pani odprowadzać zaliczki na podatek w trakcie roku. Cały dochód rozlicza Pani w zeznaniu rocznym.

W zakresie formy, w jakiej należy sporządzić umowę, będzie to umowa sprzedaży. Na podstawie takiej umowy sprzedaje Pani konkretny egzemplarza obrazu, jednakże przychód ten będzie związany z korzystaniem z praw autorskich. Powyższy sposób opodatkowania została potwierdzony m.in. w interpretacji indywidualnej z 7 lutego 2014 r., sygn. IBPBII/1/415-998/13/MZ wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.