Odpowiedź na pismo z kancelarii adwokackiej

Założyłam sprawę w sądzie okręgowym. Dwa dni temu odebrałam list polecony z kancelarii adwokata reprezentującego pozwanego. Czy powinnam odpowiedzieć na to pismo do sądu? W jakim terminie?

Odpowiedź na pismo z kancelarii adwokackiej

Doręczenie pisma bezpośrednio stronie przez pełnomocnika pozwanego

Sposób postępowania uzależniony jest od trybu postępowania, tj. od tego, czy mamy do czynienia z trybem zwykłym, czy też z postępowaniem odrębnym gospodarczym. Fakt doręczenia bezpośrednio do Pani pisma przez pełnomocnika pozwanego wynika z błędnej interpretacji znowelizowanego przepisu art. 132 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie bowiem z jego treścią:

„§ 1. W toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami. Do pisma procesowego wniesionego do sądu dołącza się dowód doręczenia drugiej stronie odpisu albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.

§ 11. Przepis § 1 nie dotyczy wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa, skargi o wznowienie postępowania, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi na orzeczenia referendarza sądowego, które należy złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.

§ 2. Doręczenie adresatowi może nastąpić także przez wręczenie mu pisma bezpośrednio w sekretariacie sądu”.

Nowela nałożyła na profesjonalnych pełnomocników obowiązek doręczenia pism procesowych w toku sprawy pełnomocnikom drugiej strony, ale nie stronie. Z praktyki zauważyłem, że często „błąd” pełnomocników polega na doręczaniu pism bezpośrednio stronie. Takie doręczenie nie może być uznane za skuteczne na gruncie Kodeksu postępowania cywilnego, jednakże może się Pani odnieść do odpowiedzi na pozew, składając pismo procesowe nieograniczone terminem. Oczywiście uwzględnienie ekonomii procesowej wymaga, aby to pismo złożyć przez terminem rozprawy, co umożliwi sądowi przygotowanie postępowania.

Obowiązek doręczania odpisów pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej w postępowaniu gospodarczym

W postępowaniu gospodarczym odpowiednikiem art. 132 Kodeksu postępowania cywilnego jest art. 4799 tegoż kodeksu: „w toku sprawy strona reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jest obowiązana doręczać odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Do pisma procesowego wniesionego do sądu strona dołącza dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód wysłania go przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku”.

Odmiennie uregulowane są kwestie wniesienia odpowiedzi na pozew. Zgodnie bowiem z treścią art. 47914:

„§ 1. W sprawach, w których sąd nie wydał nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, pozwany jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew w terminie dwutygodniowym od dnia otrzymania pozwu. Odpowiedź na pozew wniesiona po terminie podlega zwrotowi.

§ 2. W odpowiedzi na pozew pozwany jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. W tym przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub powstała potrzeba ich powołania. Przepis art. 47912 § 4 stosuje się odpowiednio”.

Powyższe w żaden sposób nie zmienia faktu, że doręczenie pisma Pani jako stronie jest postępowaniem obarczonym błędem.