Obliczenie akcyzy na wyroby tytoniowe

Chciałbym policzyć koszty wyprodukowania tytoniu papierosowego i nie bardzo wiem, jak to zrobić. Przykładowe dane to: importuję liść w cenie 15 000 USD za 10 000 kg, podatek VAT wynosi 18 300 PLN. Oczywiście produkcja odbywać się będzie w składzie podatkowym. Ile będę płacił akcyzy przy wyprowadzeniu towaru ze składu?

Obliczenie akcyzy na wyroby tytoniowe

Jak obliczyć podatek akcyzowy?

Na wstępie odpowiedzi pragnę wskazać, iż akcyza lub podatek akcyzowy jest podatkiem pośrednim, nakładanym na niektóre wyroby konsumpcyjne. Podatek akcyzowy, w odróżnieniu od podatku od towarów i usług, nie podlega potrąceniu i jest elementem kosztu u podatnika. Wiele towarów umieszczonych na liście wyrobów akcyzowych charakteryzuje z reguły niski koszt produkcji, a przy tym osiągają one wysoką wartość rynkową. Często też, z uwagi na tzw. sztywny popyt, sprzedaż tych towarów nie podlega większym wahaniom, co ma wpływ na wydajność dochodów państwa. Podatek akcyzowy ma duże znaczenie fiskalne. Ocenia się, że dochody z tego podatku stanowią ok. 40% całości wpływów z podatków pośrednich, które otrzymuje budżet państwa.

Materia dotycząca Pana pytania zawarta jest w ustawie o podatku akcyzowym z 23 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 29 poz. 257 ze zm.). Zgodnie z art. 99 ust. 1 tejże produkcją wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy jest ich wytwarzanie, przetwarzanie, a także pakowanie. Ustęp 2 cytowanej ustawy określa stawki akcyzy na wyroby tytoniowe. I tak na papierosy, z zastrzeżeniem ust. 10 (w przypadku, o którym mowa w art. 8 ust. 5, stosuje się stawkę akcyzy w wysokości 70% maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na opakowaniu jednostkowym) – 146,83 zł za każde 1000 sztuk i 31,41% maksymalnej ceny detalicznej.

W Pana przypadku ma zastosowanie obwieszczenie ministra finansów z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie najpopularniejszej kategorii cenowej na rok 2010 (M.P. z dnia 30 listopada 2009 r.), które stanowi, iż na podstawie art. 99 ust. 13 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, Nr 98, poz. 819 i Nr 168, poz. 1323) ogłasza się najpopularniejszą kategorię cenową na rok 2010, w wysokości 397,50 zł w przeliczeniu na 1000 sztuk papierosów. I tak odnosząc się wprost do Pana pytania, podatek akcyzowy wynosi:
jeden papieros waży ok. 5 gramów tytoniu, Pan dysponuje 10 000 kg (1 kg to 1000 gramów), co daje 2 000 000 papierosów.