.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak uratować nieruchomość wystawioną na licytację?

• Opublikowano: 18-04-2022 • Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Mój tata wziął kredyt pod hipotekę i niestety go nie spłacał. Nieruchomość, nasz dom rodzinny, została wystawiona na licytację. Co mogę zrobić, żeby nie stracić nieruchomości? Chciałabym uratować nasz dom, spłacając ten kredyt. Czy mam szansę na ugodę z bankiem? Czy przepisanie przez tatę tej nieruchomości na mnie coś by w tej sytuacji dało?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak uratować nieruchomość wystawioną na licytację?

Ugoda z bankiem mimo wyznaczonej licytacji

Najlepszym sposobem jest właśnie wspomniane przez Panią porozumienie się z wierzycielem, zawarcie jakiejś ugody ustalającej warunki spłaty długu, co pozwoliłoby wstrzymać postępowanie egzekucyjne, a w tym momencie konkretnie licytację nieruchomości. Art. 822 zdanie pierwsze Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) stanowi bowiem, że komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki.

 

Zatem proszę sporządzić pismo do banku z propozycją spłaty zadłużenia i go złożyć (zalecam skorzystać z profesjonalnej pomocy). Muszę jednak zastrzec, że decyzja będzie zależała finalnie od banku i nie ma możliwości wymuszenia na nim zawarcia ugody. Szansa jednak zawsze jest, bo często wierzyciele idą na ugodę, jeżeli zaproponuje im się jakieś spłaty. Ze względu na pandemię i sytuację ekonomiczną, która może jeszcze ulec pogorszeniu, myślę, że może nie być zbyt wielu zainteresowanych tego rodzaju inwestycjami (zakupem nieruchomości na licytacji), więc jeżeli zaproponują Państwo sensowne spłaty zadłużenia, może udać się bank przekonać.

 

Poza tym, jeżeli na dwóch licytacjach nieruchomość się nie sprzeda, komornik będzie musiał umorzyć egzekucję z tej nieruchomości i będzie ją można wszcząć ponownie dopiero po upływie 6 miesięcy. Oczywiście nie jestem w stanie tego przewidzieć, ale licytacja wcale nie musi powodować, że ktoś tę nieruchomość kupi. Wiele nieruchomości się na licytacjach nie sprzedaje.

 

Zmiana właściciela nieruchomości wystawionej na licytację

Odnośnie Pani pomysłu na zmianę właściciela – informuję, że poza wydaniem środków finansowych na notariusza nic to niestety nie pomoże, ponieważ egzekucja będzie toczyć się dalej. Art. 930 § 1 K.p.c. stanowi bowiem, że rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 9 lat udziela porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu