Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamiana tymczasowego aresztowania na kaucję, jak wpłacić pieniądze?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.08.2016

Syn został tymczasowo aresztowany za posiadanie narkotyków; nigdy nie był karany. Bardzo źle znosi pobyt w tymczasowym areszcie. Obrońca syna sporządził zażalenie na postanowienie o tymczasowym aresztowaniu i wnosi o uchylenie tymczasowego aresztowania i zamianę na kaucję. Zaniepokoiło mnie jednak, że pomimo braku postanowienia sądu w tym przedmiocie kazał mi przekazać na swój rachunek kwotę 10 tys. zł tytułem wykazania w sądzie, że kaucja już jest. Czy mam wpłacić pieniądze? A co jeśli nie będzie zgody na poręczenie majątkowe?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż powinien Pan dążyć do sporządzenia dodatkowego dokumentu, z którego wynikać będzie, w jakim celu wpłaca Pan na rachunek obrońcy kwotę 10 tys. zł i co się winno stać z kwotą w sytuacji, gdy sąd nie uwzględni zażalenia. Na Pana miejscu nie wpłacałbym tej kwoty tytułem poręczenia bez jakiegokolwiek dokumentu, albowiem w swojej praktyce spotykałem się już z przypadkami, kiedy obrońcy wykazywali, że kwota wpłacona nie była tytułem kaucji lecz za kaucję, tj. podjęcie działań zmierzających do zmiany tymczasowego aresztowania na kaucję.

 

Jeżeli adwokat będzie miał dobre intencje, a wierzę, że tak będzie, wówczas na pewno sporządzi na miejscu umowę, z której wynikać będzie, że w przypadku braku zamiany tymczasowego aresztowania na kaucję (poręczenie majątkowe), kwota zostanie zwrócona na Pana rachunek w terminie kolejnych 3 dni roboczych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 8 =

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycję do Polski.

 

Badania alkomatem przenośnym

W sobotę wieczorem wypiłem kilka kieliszków wina. W niedzielę odwoziłem żonę do pracy i zostałem zatrzymany przez patrol, który przeprowadził mi badanie trzeźwości alkomatem przenośnym. Pierwszy wymiar pokazał 0,15 mg/l, a drugi 0,10 mg/l. Mam wątpliwości co do tych wyników. Zabrano mi prawo jazdy.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »