Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gdzie sprawdzić prezesa spółki?

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 06.08.2015

Fakt zarządzania spółką przez konkretną, znaną nam osobę może niekiedy wiele powiedzieć o tym, czy spółka ta prowadzi działalność rzetelnie, a co za tym idzie, czy jest godna zaufania jako kontrahent lub też, czy warto w nią zainwestować. Warto korzystać więc z instrumentów, które dają nam możliwość sprawdzenia dotychczasowej działalności członków zarządu.Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Informacje o działalności spółek prawa handlowego można uzyskiwać wieloma kanałami, jednak podstawowymi, ogólnie dostępnymi są dwa z nich: rejestr przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego udostępniany na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym1 oraz Monitor Sądowy i Gospodarczy – udostępniany na podstawie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego2. Zarówno KRS, jak i monitory sądowe i gospodarcze można przeglądać przy użyciu Internetu, za pośrednictwem serwisu administrowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości zamieszczonego pod adresem internetowym: https://ems.ms.gov.pl/.

 

Powyższy serwis umożliwia wyszukiwanie spółek wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, w tym także spółek, wobec których prowadzone jest postępowanie upadłościowe, po nazwie lub siedzibie, a także po numerach NIP i REGON oraz numerze KRS. Zamieszczone są w nim odpisy KRS zawierające informacje o członkach zarządu spółki, również pełniących funkcję prezesa zarządu. Serwis Ministerstwa Sprawiedliwości umożliwia również bezpłatne przeglądanie monitorów sądowych i gospodarczych.

 

Strona internetowa, o której mowa, nie umożliwia niestety póki co wyszukiwania podmiotów przy użyciu imienia i nazwiska prezesa zarządu spółki. Możliwe jest to w innych dostępnych w Internecie serwisach. Zaznaczyć jednak należy, że jedyną platformą umożliwiającą dostęp do KRS i MSIG administrowaną przez władze publiczne jest wspomniany serwis Ministerstwa Sprawiedliwości. Wszelkie inne strony internetowe, które umożliwiają świadczenie takiej usługi, są stronami komercyjnymi, administrowanymi przez podmioty prowadzące w tym zakresie działalność gospodarczą. Chociaż mogą być one przydatnym instrumentem, należy zachować ostrożność przy korzystaniu z nich, bowiem mogą one świadczyć swoje usługi odpłatnie.

 

 

 

 

________________________________

1 Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1203, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 22 grudnia 1995 r. o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U. z 2014 r., poz. 125)


Stan prawny obowiązujący na dzień 06.08.2015


Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - X =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki