Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dotacje unijne na agroturystykę

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 13.11.2013

Środki unijne na prowadzenie działalności agroturystycznej mogą uzyskać zarówno rolnicy ubezpieczeni w KRUS, jak i osoby rolnikami niebędące. Różne dla tych dwóch grup będą warunki, na jakich dotacje z Unii Europejskiej można otrzymać.Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rolnicy, ich małżonkowie, dzieci oraz domownicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) mogą starać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności agroturystycznej z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu w KRUS przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Maksymalnie można otrzymać 100 tys. zł, przy czym trzeba posiadać 50% wkładu własnego. Wnioski o przyznanie pomocy należy składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Otrzymane środki mogą być wykorzystane na cele związane z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego, na przykład na remont czy przebudowę budynku w celu dostosowania go do potrzeb turystów.


Warto zaznaczyć, że rolnik, który ma zamiar rozpocząć działalność agroturystyczną nie ma obowiązku rejestracji jako przedsiębiorca, gdyż zwalnia go z tego obowiązku ustawa o swobodzie działalności gospodarczej1.

 

Dotacje unijne na agroturystykę dla osób ubezpieczonych w ZUS

 

W ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich o dotacje na prowadzenie działalności agroturystycznej mogą starać się także osoby nieubezpieczone w KRUS. W ramach tego działania można uzyskać nawet 300 tysięcy złotych dotacji, przy czym kwota uzależniona jest od zadeklarowania utworzenia określonej liczby miejsc pracy (100 tys. złotych przy utworzeniu 1-2 miejsc pracy, 200 tys. przy utworzeniu od 2 do 4 miejsc pracy oraz 300 tys. przy utworzeniu co najmniej 5 miejsc pracy). Pomoc może wynieść maksymalnie 50% kosztów inwestycji, resztę trzeba pokryć z własnej kieszeni. Wnioski o przyznanie dotacji można składać w oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

________________________

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.)


Stan prawny obowiązujący na dzień 13.11.2013


Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - 0 =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki