Udostępnianie pojazdu osobie nietrzeźwej i bez uprawnień

Jaka kara może mi grozić za udostępnianie pojazdu osobie nietrzeźwej i bez uprawnień? Sam też byłem po alkoholu.

Udostępnianie pojazdu osobie nietrzeźwej i bez uprawnień

Fot. Fotolia

Udostępnienie własnego samochodu osobie nieposiadającej uprawnień do prowadzenia pojazdu

Za udostępnienie pojazdu osobie niemającej uprawnień do jego prowadzenia będzie Pan ponosił odpowiedzialność na podstawie art. 96 § 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym „właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka podlega karze grzywny. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe”.

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej

Jeżeli chodzi natomiast o udostępnienie pojazdu, z uwagi na stan nietrzeźwości zasadne jest wskazanie przepisu art. 18 § 3 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie. W mojej ocenie wydanie kluczyka do samochodu osobie, która była w stanie nietrzeźwości powoduje, że dopuścił się Pan pomocnictwa, co z kolei powoduje, że Sąd wymierza karę za podżeganie lub pomocnictwo w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo”. Zgodnie z art. 178a § 1 czy ten podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Okoliczność, że sam Pan był w stanie nietrzeźwości, nie ma wpływu na Pańską odpowiedzialność, bowiem zwolnienie od odpowiedzialności nie ma zastosowania, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.