.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zwrot straty z rachunku inwestycyjnego przez wspólnika

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 11.10.2010

W 2006 r. mój znajomy założył rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim i wpłacił na konto 50 000 zł. Upoważnił mnie pisemnie do składania dyspozycji sprzedaży i kupna akcji w jego imieniu. Umówiliśmy się, że zyski podzielimy po połowie. Okres inwestowania miał wynosić 4 lata, ale po roku na rachunku powstała szkoda w wysokości 30 000 zł. Znajomy wypłacił więc pieniądze i zażądał ode mnie zwrotu brakującej kwoty. Skoro jednak zysk miał być dzielony na pół, wpłaciłem mu tylko połowę straty. Czy słusznie znajomy żąda zwrotu całej szkody?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Moim zdaniem należy przyjąć, że zawarliście Panowie umowę spółki wewnętrznej, do której znajdą zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o spółce cywilnej.

 

Niewątpliwie bowiem ustnie zobowiązaliście się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego (osiągnięcia zysku) przez działanie w oznaczony sposób (obrót akcjami).

 

Odpowiadając na Pańskie pytanie, należy powołać się na art. 867 Kodeksu cywilnego, w myśl którego „każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach. Ustalony w umowie stosunek udziału wspólnika w zyskach odnosi się w razie wątpliwości także do udziału w stratach”.

 

Jeśli więc ustaliliście Panowie sposób dzielenia zysku, ale jednocześnie nic nie powiedzieliście o pokrywaniu strat, wówczas ustalony w umowie udział w zyskach odnosi się także do udziału w stratach. Tym samym należy stwierdzić, że skoro – zgodnie z umową – Panów udział w zysku miał być równy, więc udział w stratach również powinien być równy.

 

Mając na uwadze powyższe, każdy z Panów w równym stopniu uczestniczy w powstałej stracie, tj. odpowiada za 15 000 zł (skoro strata ogółem wynosi 30 000 zł); zatem znajomy nie ma względem Pana już żadnych roszczeń.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl