.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot pożyczki udzielonej „na słowo”

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 01.07.2011

Czy mam szansę na zwrot pożyczki udzielonej jedynie „na słowo”?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 720 § 2 Kodeksu cywilnego „umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem”. Oznacza to, że umowy pożyczki na kwotę przekraczającą powyższą sumę powinny być zawierane na piśmie dla celów dowodowych.

 

Z powyższego wynika, że niezachowanie formy pisemnej nie powoduje nieważności umowy. Niezachowanie formy pisemnej ma swoje konsekwencje w zakresie dowodowym, albowiem powoduje, że w takiej sytuacji dowód ze świadków, przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy pożyczki jest dopuszczalny tylko, gdy strona przeciwna zgodzi się na taki dowód.

 

Orzecznictwo sądowe jest jednak liberalne, dopuszcza bowiem ze względu na ważne okoliczności przeprowadzenie dowodów z przesłuchania stron, świadków, a nawet także dokumentów, nie zważając przy tym, czy druga strona wyraża na takie czynności zgodę, czy też nie. Muszą jednak w ocenie sądu zaistnieć ważne okoliczności, które będą takie czynności uzasadniały.

 

Niezachowanie formy pisemnej umowy pożyczki utrudnia dochodzenie roszczeń, jednak nie czyni tego niemożliwym. Niezwykle istotna kwestię odgrywają przy tego tupu sprawach osobowe źródła dowodowe, tj. świadkowie, a także wszelkie dowody potwierdzające pożyczkę, takie jak np. przelew bankowy itp.

 

Wnosząc do sądu pozew o zapłatę, skieruje Pan roszczenie wobec pożyczkobiorcy. Niniejszy pozew winien wskazywać wszystkie okoliczności faktyczne sprawy towarzyszące zawarciu umowy, z powołaniem się na dowody np. ze świadków. Z uwagi jednak na brak dowodu w postaci pisemnej umowy nikt nie da Panu gwarancji, że sąd orzeknie zgodnie z Pańskim żądaniem. Potwierdzeniem zawarcia umowy pożyczki jest uznanie roszczenia przez pożyczkobiorcę. Może ono nastąpić w dowolnej formie, np. w rozmowie przy świadkach pożyczkobiorca wskaże na termin oddania pieniędzy.

 

Korzystne z punktu widzenia Pańskiego interesu byłoby wystosowanie do pożyczkodawcy wezwania do zapłaty. Wezwanie owo w mojej ocenie nie może jednak mieć charakteru formalnego, wręcz z treści powinno wynikać delikatnie wypytanie, kiedy druga strona zamierza oddać pieniądze, bez jakiegokolwiek naciskania. Odpowiedź na takie pismo może zostać potratowana przez sąd jako uznanie roszczenia. Sytuacja taka nie da Panu 100% gwarancji wygranej, ale w znacznym stopniu ułatwi dochodzenia swoich pieniędzy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »