Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych

Autor: Tomasz Kaczmarski • Opublikowane: 15.08.2013

Czy w przypadku rozwiązania umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego nastąpi zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych (kupującemu)? Rozwiązanie ma być za porozumieniem stron – tak wstępnie ustaliłem ze sprzedawcą. Jakie poczynić kroki, abym mógł się ubiegać o zwrot tego podatku?

Tomasz Kaczmarski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Uiszczony podatek od czynności cywilnoprawnych może zostać zwrócony jedynie w ściśle określonych przypadkach. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej jako „ustawa PCC”) podatek podlega zwrotowi, jeżeli:

 

  1. uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna);
  2. nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej;
  3. podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale – w części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców;
  4. nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

 

Natomiast w myśl art. 11 ust. 2 ustawy PCC podatek nie podlega zwrotowi po upływie 5 lat od końca roku, w którym został zapłacony.

 

W opisanym stanie faktycznym najprawdopodobniej możliwe byłoby jedynie wykorzystanie pkt 1, tj. powołanie się na tzw. nieważność względną. Nieważność względna czynności prawnej ma miejsce m.in. w przypadku złożenia oświadczenia woli pod wpływem błędu w rozumieniu art. 84 Kodeksu cywilnego. Z kolei art. 88 § 1 Kodeksu cywilnego daje możliwość osobie, która działała pod wpływem błędu, uchylenia się od skutków prawnych tak złożonego oświadczenia woli. Uchylenie się następuje poprzez oświadczenie złożone w terminie określonym w art. 88 § 2 Kodeksu cywilnego (tj. w terminie roku od wykrycia błędu). Samo złożenie oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych powoduje, że daną czynność prawną uważa się za nieważną od samego początku (ex tunc).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Biorąc pod uwagę powyższe, w celu uzyskania zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych konieczne jest złożenie przed notariuszem oświadczenia o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Notariusz powinien aktem notarialnym rozwiązać zawartą umowę. Wówczas możliwe jest złożenie do organu podatkowego wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku PCC (na podstawie art. 75 § 2 pkt 1 lit. c Ordynacji podatkowej).

 

Powyższe wnioski znajdują potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 grudnia 2011 r., nr IBPBII/1/436-421/11/AŻ.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Objęcie akcji a podatek PCC

Spółka akcyjna X objęła w formie gotówkowej nowo utworzone akcje w istniejącej spółce akcyjnej Y. Objęcie akcji związane było z podwyższeniem kapitału zakładowego. Czy ta transakcja podlega podatkowi PCC w spółce X?

Zakup udziałów a PCC

Jaki podatek (PCC) jest do uiszczenia z tytułu zakupu udziałów przez osobę fizyczną w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, skoro wartość udziałów to 50 tys. zł, a zostały zakupione za 8 tys. zł? Co grozi za niedokonanie zapłaty PCC w terminie?

Udostępnienie swojego konta

Wyraziłam zgodę i udostępniłam numer konta bankowego mojemu pacjentowi, który jest osoba leżącą, w celu przelania środków z tytułu odszkodowania w kwocie 100 000 zł. Pieniądze po trzech dniach przekazałam Panu za pokwitowaniem w obecności świadka. Nie miałam wiedzy, czy mogę takie rzeczy robić. Teraz boję się, czy urząd skarbowy nie zaliczy mi tego w dochód. Czy muszę odprowadzić jakiś podatek, aby mieć spokój?

Wynagrodzenie z tytułu udzielonej pożyczki przez udziałowca

Spółka z o.o. prowadzi działalność polegającą na kupowaniu nieruchomości z licytacji komorniczej, następnie nieruchomości te są remontowane i sprzedawane z zyskiem. Pieniądze na zakup nieruchomości pochodzą z pożyczek udzielonych przez udziałowców. Po sprzedaży nieruchomości spółka spłaca pożyczki wraz z należnymi odsetkami oraz marżą ustalaną na podstawie wypracowanego zysku ze sprzedaży danej nieruchomości. Czy marżę tę można zaliczyć do kosztów, czy nie będzie ona kwestionowana przez urzędy kontroli skarbowej? 

Ustanowienie dożywocia

Posiadam już umowę darowizny z ustanowieniem służebności mieszkania dla mamy. Chciałam to zmienić na dożywocie. Wiem, że muszę zapłacić 2% wartości mieszkania. Czy mój mąż też musi zapłacić 2%, jeśli mama teraz przepisze lokal na mnie i mojego męża?

Pożyczka w zamian za współwłasność

Razem z życiową partnerką (związek nieformalny) jesteśmy w trakcie zakupu mieszkania. Kredyt biorę dla siebie, więc partnerka nie będzie współwłaścicielem nabywanej nieruchomości. Koszty „startowe” (10% wkładu, PCC etc.) ponosimy wspólnie. Problem polega na tym, że przed zawarciem umowy przyrzeczonej jej część trafi na moje konto, aby finalnie uzupełnić brakujący wkład własny i nie chciałbym, aby kwota ta została potraktowana jako darowizna, którą przecież nie jest. W związku z powyższym, czy właściwe byłoby spisanie umowy pożyczki z zaznaczeniem, że formą spłaty będzie późniejsza współwłasność nabywanej nieruchomości? Czy taka forma podlega 2% opodatkowaniu. jeżeli środki będą przeznaczone na dokonanie transakcji, od której ponownie zapłacimy PCC? Czy jest może inna, znana Państwu, forma rozwiązania takiej sytuacji?

Krótkie pośrednictwo w przelewach

Pół roku temu sprzedałem mieszkanie własnościowe. Płatności dokonano u notariusza niestety gotówką. Z uwagi na to, że w miejscowości, w której mieszkam nie ma placówki bankowej banku, w którym mam otwarty rachunek, a nie chciałem wozić pieniędzy, postanowiłem przelać je za pośrednictwem rachunku bankowego moich rodziców. Mają oni wspólny rachunek bankowy, do którego mam upoważnienie. Wpłaty na rachunek bankowy rodziców pieniędzy ze sprzedaży mieszkania dokonała moja mama, a następnie kilka minut później cała ta kwota została przelana na mój osobisty rachunek bankowy do banku, w którym posiadam konto. Dodam, że pieniądze od momentu wpłaty nie były używane przez właścicieli rachunku, czyli moich rodziców, do żadnej płatności czy spłaty zadłużenia i kilka minut później zostały przelane na moje konto. Czy takie krótkie pośrednictwo w przelewach rodzi jakiś obowiązek podatkowy?

Zakup mieszkania przez osobę niewidomą a podatek

Jestem osobą niewidomą, chcę kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Z tego, co mi wiadomo, muszę zapłacić podatek w wysokości 2% od czynności cywilnoprawnych. Czy ja, jako osoba niewidoma, mogę starać się o zwolnienie z obowiązku zapłacenia tego podatku lub czy mogę starać się o jakąś ulgę w tym zakresie? Czy choćby to, że nie mam już ojca, ma na to jakikolwiek wpływ? Czy można tę kwestię z kimś negocjować?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »