Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.07.2015

Jestem nauczycielem i od trzech lat pracuję z uczniami w sąsiedniej miejscowości, do której uczniowie są dowożeni. Ja niestety muszę jeździć własnym transportem, ponieważ rozpoczynam pracę wcześniej i nie mogę dojeżdżać szkolnym autobusem. Do tej pory miałem wyższy dodatek motywacyjny, żeby zrekompensować koszty dojazdu, teraz dodatek został zmniejszony. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów dojazdu i na jakiej podstawie?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zakładając, że szkoła macierzysta jest w miejscowości x i w umowie o pracę ma Pan dokładnie wskazane miejsce pracy – w przypadku dojeżdżania do innej miejscowości należy uznać, że nauczyciel wykonuje pracę poza miejscem pracy określonym w umowie, a więc należy go traktować tak, jakby był w delegacji.

 

Nauczycielowi oddelegowanemu przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Wykonuje on bowiem na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się szkoła, lub poza stałym miejscem pracy. Kwestie te reguluje Kodeks pracy w art. 775, który znajdzie zastosowanie w stosunku do nauczycieli na podstawie art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – kwestia podróży służbowej nie jest bowiem uregulowana przepisami Karty Nauczyciela.

 

Powierzenie pracownikowi przez pracodawcę wykonania określonego zadania służbowego poza stałym miejscem pracy wymaga odpowiedniego udokumentowania, takim dokumentem najczęściej jest polecenie wyjazdu służbowego – delegacja.

 

Podróż służbowa odbywa się:

– zawsze na polecenie pracodawcy,

– w celu wykonania zadania służbowego,

– poza miejscowością, w której znajduje się szkoła, lub poza stałym miejscem pracy – wykonanie zadania w innym miejscu (poza stałym miejscem), ale nawet w tej samej miejscowości uzasadnia zwrot należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Miejsce pracy powinno być możliwie precyzyjnie określone w umowie o pracę.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli nie są zachowane jednocześnie ww. warunki, to nie jest to podróż służbowa.

 

Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm.).

 

Stosownie do przepisów rozporządzenia pracownikowi z tytułu podróży służbowej przysługują następujące należności:

1) diety,

2) zwrot kosztów:

a) przejazdu (np. zwrot ceny biletu),

b) noclegów (nie przysługuje, jeżeli pracownik miał zapewniony bezpłatny nocleg),

c) dojazdów środkami komunikacji miejscowej (ryczałt w wysokości 20% diety – 4,60 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu),

d) innych udokumentowanych wydatków określonych przez pracodawcę (rozporządzenie nie określa jakie są to przykładowo „inne wydatki” – wiadomo jedynie, że powinny być określone przez pracodawcę jeszcze przed odbyciem podróży służbowej odpowiednio do uzasadnionych potrzeb).

 

Dlatego w mojej opinii z tytułu wykonywania pracy poza miejscem pracy powinien Pan otrzymać zwrot kosztów dojazdu w dodatkowe miejsce pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Różnica między delegacją a oddelegowaniem

Jesteśmy polską firmą; nasza główna siedziba znajduje się w Polsce, ale prowadzimy także działalność w Niemczech. Pracownicy, których zatrudniamy, wyjeżdżają tam w delegację (mają opłaconą podróż i zakwaterowanie, dostają diety). Dowiedzieliśmy się, że po 3 miesiącach a

Źle wypłacone pieniądze za wyjazdy służbowe

Pracodawca zaliczał wyjazdy służbowe poza miejsce pracy do jazd lokalnych, rozliczając je na rachunku i pobierając od tego podatek. Uważam, że to były źle wypłacone pieniądze. Czy mam rację? Jak dochodzić swoich praw? 
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »