.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zwrot kaucji za mieszkanie po zrezygnowaniu z najmu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 08.05.2013

Chciałem wynająć mieszkanie, więc wpłaciłem właścicielowi kaucję. Później okazało się, że lokal ma wiele usterek, które uniemożliwiają zamieszkanie w nim. Zrezygnowałem z najmu, a właściciel oznajmił, że nie zwróci mi kaucji, gdyż „blokowałem” możliwość wynajęcia lokalu innym osobom. Co zrobić, aby odzyskać kaucję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego kaucja ma zabezpieczyć należności czynszowe i inne należności z tytułu najmu, które obciążają lokatora, np. z tytułu dokonanych uszkodzeń czy kosztów odnowienia lokalu.

 

W myśl art. 6 ust. 1 wspomnianej ustawy: „Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu”.

 

Kaucja podlega zwrotowi po zakończeniu stosunku najmu, o czym stanowi art. 6 ust. 2 ustawy.

 

Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.

 

Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu (art. 6 ust. 3 ustawy).

 

Zatem jeśli w ogóle nie doszło do zawarcia umowy najmu mieszkania, to właściciel nie ma prawa zachować kaucji. Kaucja ma bowiem zabezpieczać należności z tytułu najmu powstałe w czasie trwania stosunku najmu albo po jego ustaniu.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl