Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.11.2015

Kilka tygodni temu policja zatrzymała mi prawo jazdy pod wpływem alkoholu (0,12 mg). Poddałem się dobrowolnie karze – 6 miesięcy bez prawa jazdy i 450 zł grzywny. Czy mogę starać się o zwrot dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów przed tym terminem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu wykroczeń zwanego dalej K.w. oraz przepisy Kodeksu karnego – w skrócie K.k.

Z treści Pana pytania wynika, iż kilka tygodni temu na skutek kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu zostało Panu zatrzymane prawo jazdy. Sąd wymierzył Panu karę grzywny w wysokości 450 zł i orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy.

 

Wyraźnie podkreślić należy, że w Pana przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, a nie przestępstwem.

 

Istotny z punktu widzenia Pana interesu jest przepis art. 84 K.k., zgodnie z którym:

 

„Art. 84. § 1. Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1-3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.

 

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli środki karne wymienione w art. 39 pkt 2–3 orzeczono na podstawie art. 41 § 1a, art. 41a § 3 albo art. 42 § 2 lub 3.

 

§ 3. Sąd może zwolnić skazanego z obowiązku orzeczonego na podstawie art. 41b § 5 lub 7 po upływie połowy okresu, na który go orzeczono, jeżeli obowiązek był stosowany przynajmniej przez rok, a zachowanie skazanego wskazuje, że dalsze stosowanie obowiązku nie jest niezbędne do spełnienia celów środka karnego”.

 

Powyższy przepis ma jednak zastosowanie wyłącznie w przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie przepisów K.k. W Pana przypadku zakaz został orzeczony na podstawie art. 29 K.w. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów, określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. Zakaz, o którym mowa w powyżej, obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. W Pana przypadku taka możliwość jednak nie występuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus 6 =

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycję do Polski.

Przymusowe leczenie odwykowe

Moja 28-letnia córka od wielu lat nadużywa alkoholu. Podejmowała próby leczenia. Terapie nie pomagały, ponieważ córka uciekała z zakładów. Była na kilku spotkaniach AA, ale tam też nie chce chodzić. Problemem są również samookaleczenia, próby samobójcze. Córka nie chce rozmawiać z psychologiem. Codz

Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu

Jak mamy zachować się w sytuacji, gdy chłopakowi zabrano prawo jazdy pod wpływem alkoholu. Na alkomacie wyszło 0,27 mg albo promila. Wiem, że to zasadnicza różnica, ale chłopak z nerwów nie wie, czy mg czy promile. Powiedziano mu, że prawo jazdy traci na rok, po tym czasie nie będzie musiał zdawać p
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »