.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zwrot używanego produktu zakupionego na Allegro - produkt niezgodny z opisem

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 16.09.2018

Wystawiłem używany produkt - procesor komputerowy na aukcji Allegro. Osoba zakupiła ten produkt, następnie zwróciła, go twierdząc, że produkt jest niezgodny z opisem na aukcji (ponieważ procesor nie został wysłany w oryginalnym pudełku). W jakim terminie muszę zwrócić tej osobie pieniądze? Problem jest w tym że wydałem już pieniądze.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot używanego produktu zakupionego na Allegro - produkt niezgodny z opisem

Fot. Fotolia

Odstąpienie od umowy wzajemnej, takiej jak umowa sprzedaży, charakteryzuje się tym, iż strony powinny dokonać zwrotu wzajemnych świadczeń. Ustawodawca nie przewidział dla odstąpienia konkretnego terminu w którym nastąpi zwrot świadczenia pieniężnego, zakładając iż świadczenia będą zwracane jednocześnie a jeżeli to jest niemożliwe to niezwłocznie. Zwykło się do tej pory przyjmować, iż niezwłocznie to okres nie dłuższy niż 2 tygodnie. A zatem z chwilą, gdy dotarło do Pana oświadczenie kupującego, iż odstępuje od umowy, i otrzymał Pan zwrot procesora odesłanego do Pana przez kupującego, to powinien Pan dokonać zwrotu ceny, która została przez kupującego uiszczona przy zakupie procesora.

 

Jeżeli nie otrzymał Pan jeszcze zwrotu procesora, to może się Pan powstrzymać ze zwrotem pieniędzy do chwili otrzymania przesyłki z procesorem i ewentualnego jego sprawdzenia. Jeżeli zaś kupujący odesłał już Panu procesor, to aby „zagrać na czas”, może Pan wezwać kupującego do wskazanie numeru rachunku bankowego, na jaki powinna zostać dokonana wpłata. Jeżeli zrobi Pan to listem poleconym, to może Pan zyskać nawet kilka tygodni. Zanim otrzyma Pan odpowiedź od kupującego, zawsze się może Pan tłumaczyć, iż nie wiedział Pan, na jaki rachunek powinny zostać zwrócone pieniądze.  

 

Proszę też pamiętać, iż jeżeli kupujący wezwie Pana do zwrotu pieniędzy i wyznaczy Panu termin na dokonanie zapłaty, to z chwilą, gdy nie dokona Pan zapłaty w terminie, kupujący będzie mógł naliczyć odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie należności. Otrzymanie wezwania do zapłaty jest także przeważnie pierwszym krokiem przed ewentualnym powództwem sądowym, zatem aby nie narażać się na koszty związane z powództwem sądowym, najpóźniej z chwilą otrzymania wezwania do zapłaty powinien Pan zwrócić kupującemu cenę za procesor. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustalił Pan z kupującym inny dogodny dla Pana termin lub ratalną spłatę zobowiązania, ale powinien Pan uzgodnić to z kupującym w takim sposób, aby mieć potwierdzenie na piśmie Państwa ustaleń, w przypadku ewentualnego późniejszego sporu w tym zakresie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl