Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot prawa jazdy za jazdę po alkoholu

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 19.02.2018

W roku 1999 posiadałem prawo jazdy kategorii BCE i sąd w tym samym roku wyrokiem za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu zatrzymał mi uprawnienia kategorii B na okres dwóch lat. W tym okresie zostałem ponownie skazany za prowadzenie pod wpływem alkoholu przez ówczesna kolegium do spraw wykroczeń. Kolegium orzekło zakaz prowadzenia pojazdów w ruchu lądowym na okres 1 roku. Czy po tym terminie prawo jazdy kat CE powinno zostać mi zwrócone, czy nie? Bo nie zostało mi zwrócone.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zwrot prawa jazdy za jazdę po alkoholu

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W chwili obecnej sprawa ze zwrotem prawa jazdy wygląda następująco. Zwrot prawa jazdy następuje zawsze na wniosek uprawnionego, który może zostać złożony następnego dnia po upływie orzeczonej kary (zatrzymania). Termin (okres) kary liczony jest nie od zatrzymania, ale od prawomocnego orzeczenia takiej kary. Wniosek składa się do właściwego miejscowo starosty. Wszystko to wnika z ustawy o kierujących pojazdami. Wynika z niej również, że w przypadku, gdy w czasie obowiązywania kary prawo jazdy straciło ważność, do wniosku o jego zwrot należy złożyć wszystkie dokumenty, jakie są konieczne do wyrobienia tego dokumentu. Jeszcze inna jest sytuacja, gdy zatrzymanie nastąpiło na okres przekraczający 12 miesięcy. Wówczas niestety osoba ubiegająca się o zwrot prawa jazdy musi ponownie przystąpić do egzaminu kwalifikującego do otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami.

 

W Pana przypadku pytanie dotyczy sytuacji sprzed wielu lat. W tamtym czasie, tj. w latach 1999–2002 obowiązywały w interesującej Pana sprawie ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Także wówczas, zgodnie z art. 114 ustawy Prawo o ruchu drogowym, „kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlegała osoba ubiegająca się o 

 

a) przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego na okres przekraczający 1 rok lub w związku z utratą kwalifikacji,

b) zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia do kierowania tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok”.

 

W Pana przypadku zatrzymanie nastąpiło na okres przekraczający 1 rok (tutaj nie ma znaczenia kategoria zatrzymanego prawa jazdy, ustawa nie rozróżnia tej sytuacji), zatem zarówno zaraz po upływie czasu, na jaki zostało ono zatrzymane, jak i w chwili obecnej musiałby Pan przystąpić do stosownego egzaminu kwalifikacyjnego.

 

Natomiast w każdym przypadku zwrot nie następuje automatycznie czy też z urzędu. Zawsze odbywa się to na wniosek kierowcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + 2 =

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycj

Zakaz sądowy

W zeszłe wakacje mój tata został zatrzymany, gdy prowadził samochód po alkoholu. Sąd odebrał mu prawo jazdy na 2 lata. Pół roku później znów został zatrzymany i po raz kolejny miał alkohol we krwi, prowadząc auto. Dostał wyrok – rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata

Czy jest możliwość złagodzenia kary?

W okolicach cmentarza zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli. Pierwsze badanie alkomatem wskazało 0,21 mg, a drugie – 0,17 mg. Rano na komisariacie zaproponowano mi karę. W 2010 r. zatrzymano mi już prawo jazdy na 1 rok + miałem 3 miesiące w zawieszeniu na 2 lata. Czy jest obecnie mo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »