.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot prawa jazdy za jazdę po alkoholu

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 19.02.2018

W roku 1999 posiadałem prawo jazdy kategorii BCE i sąd w tym samym roku wyrokiem za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu zatrzymał mi uprawnienia kategorii B na okres dwóch lat. W tym okresie zostałem ponownie skazany za prowadzenie pod wpływem alkoholu przez ówczesna kolegium do spraw wykroczeń. Kolegium orzekło zakaz prowadzenia pojazdów w ruchu lądowym na okres 1 roku. Czy po tym terminie prawo jazdy kat CE powinno zostać mi zwrócone, czy nie? Bo nie zostało mi zwrócone.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot prawa jazdy za jazdę po alkoholu

Fot. Fotolia

W chwili obecnej sprawa ze zwrotem prawa jazdy wygląda następująco. Zwrot prawa jazdy następuje zawsze na wniosek uprawnionego, który może zostać złożony następnego dnia po upływie orzeczonej kary (zatrzymania). Termin (okres) kary liczony jest nie od zatrzymania, ale od prawomocnego orzeczenia takiej kary. Wniosek składa się do właściwego miejscowo starosty. Wszystko to wnika z ustawy o kierujących pojazdami. Wynika z niej również, że w przypadku, gdy w czasie obowiązywania kary prawo jazdy straciło ważność, do wniosku o jego zwrot należy złożyć wszystkie dokumenty, jakie są konieczne do wyrobienia tego dokumentu. Jeszcze inna jest sytuacja, gdy zatrzymanie nastąpiło na okres przekraczający 12 miesięcy. Wówczas niestety osoba ubiegająca się o zwrot prawa jazdy musi ponownie przystąpić do egzaminu kwalifikującego do otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami.

 

W Pana przypadku pytanie dotyczy sytuacji sprzed wielu lat. W tamtym czasie, tj. w latach 1999–2002 obowiązywały w interesującej Pana sprawie ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Także wówczas, zgodnie z art. 114 ustawy Prawo o ruchu drogowym, „kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlegała osoba ubiegająca się o 

 

a) przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego na okres przekraczający 1 rok lub w związku z utratą kwalifikacji,

b) zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia do kierowania tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok”.

 

W Pana przypadku zatrzymanie nastąpiło na okres przekraczający 1 rok (tutaj nie ma znaczenia kategoria zatrzymanego prawa jazdy, ustawa nie rozróżnia tej sytuacji), zatem zarówno zaraz po upływie czasu, na jaki zostało ono zatrzymane, jak i w chwili obecnej musiałby Pan przystąpić do stosownego egzaminu kwalifikacyjnego.

 

Natomiast w każdym przypadku zwrot nie następuje automatycznie czy też z urzędu. Zawsze odbywa się to na wniosek kierowcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton