Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 04.10.2019

W 2010 roku, będąc w związku małżeńskim, sprzedałem mieszkanie spółdzielcze własnościowe, które było moim majątkiem osobistym, i za te pieniądze kupiłem dom od dewelopera oraz opłaciłem wykończenie domu. Na powyższe został wystawiony akt notarialny – że ten dom jest wspólnotą małżeńską, czyli uzyskane pieniądze z majątku osobistego przeznaczyłem na majątek wspólny. Dodam że nie posiadamy dzieci. Czy w momencie rozwodu mogę się domagać w sądzie zwrotu nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zwrot nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie bowiem z treścią art. 31:

„§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.)”.

W związku z rozszerzeniem wspólności ustawowej dom stanowi Państwa współwłasność. Nie pozostaje jednak bez znaczenia fakt pochodzenia środków na budowę domu. Otóż środki t pochodziły ze sprzedaży mieszkania stanowiącego Pana majątek osobisty, stąd też może Pan dochodzić zwrotu nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny. Niestety ponosi Pan konsekwencje własnych decyzji. Rozszerzenie wspólności ustawowej spowodowało, iż dom wszedł w skład majątku wspólnego. Może Pan dochodzić zwrotu środków na zakup domu (w wysokości 1/2 wartości). Środki te stanowią nakład z Pana majątku osobistego na majątek wspólny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - trzy =

»Podobne materiały

Podział majątku - na co się przygotować?

Żona wyprowadziła się w zeszłym roku z naszego mieszkania, zabrała ze sobą naszą córkę, a syn został ze mną. Z jej inicjatywy sąd orzekł alimenty na córkę, a potem rozdzielność majątkową. Żona złożyła wniosek o podział majątku. Zgadzam się na to, ale obawiam się zasadzek chciwej żony. Na co powinien

Inwestycja w nieruchomość męża a podział majątku

Przed ślubem mąż dostał od swoich rodziców dom za tzw. dożywocie. Nieruchomość wymaga remontu, na który wspólnie planujemy wziąć kredyt, nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy w przypadku rozwodu mogę domagać się od męża zwrotu połowy poniesionych kosztów, skoro nie mam prawa własności do nieru

Do kogo będzie należał dom po rozwodzie?

Mieliśmy z żoną majątkową wspólność ustawową, ale w 1999 r. zdecydowaliśmy się na jej zniesienie. Tak więc od tego czasu mieliśmy rozdzielność majątkową. W 2004 r. zakupiłem dom, który notarialnie został zapisany na mnie. Natomiast 4 lata później rozwiązaliśmy umowę majątkową małżeńską, czyli powsta
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »