Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot kosztów wyjazdu wakacyjnego dziecka od matki

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.12.2018

Parę lat temu rozstałem się z matką mojego dziecka, które ma obecnie 9 lat. Podpisałem z matką porozumienie o alimentach i te płacę regularne. Dodatkowo ponoszę koszty sprzętu sportowego, odzieży i wyjazdów dziecka, spędzam z nim dużo czasu. Nie stanowiło to problemu do chwili, aż matka postanowiła wystąpić do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Efekt był taki, że musiałem rozpisać wszystkie weekendy, święta, wakacje itd. i podzielić je na swoje oraz matki. Zrobiliśmy to przed 3 miesiącami, matka zaakceptowała propozycję. Problem powstał, gdy okazało się, że termin wyjazdu wakacyjnego dziecka, za który zapłaciłem, a na który matka wyraziła zgodę, wypadł w tygodniu matki. Podczas negocjacji zgodziliśmy się, że rodzic pod którego opieką znajduje się dziecko, ponosi wszystkie koszty wyjazdów na wakacje, obozów itd. Matka dziecka przegapiła fakt, że opłacony przeze mnie wyjazd odbędzie się podczas jej tygodnia. Poprosiłem o zwrot kosztów, jednak matka odmawia. W jaki sposób mogę wyegzekwować od niej zwrot kosztów za wakacje, które poniosłem w związku z wyjazdem w okresie, kiedy dziecko znajduje się pod jej opieką? Dodam, że wszystko mam na piśmie, również przyznanie się do niedopatrzenia przez matkę.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

W mojej ocenie ma Pan dwie możliwość uzyskania poczynionych na wyjazd wydatków. Pierwszy wskazany przeze mnie jedynie zasygnalizuję jako możliwy do wykorzystania, jednakże więcej miejsca poświęcę drugiemu (z treści opinii będzie wynikało dlaczego).

 

Pierwszy to próba obniżenia alimentów na córkę, w związku z zachowanie matki. Jak zapewne sam Pan dostrzeże, de facto sposób taki uderza w pierwszej kolejności w dziecko, a nie w matkę dziecka. Jednakże poniesiony przez Pana wydatek można uznać za powodujący zmianę sytuacji, która wymaga obniżenia alimentów.

 

Drugi sposób, w mojej ocenie znaczenie korzystniejszy i skierowany bezpośrednio wobec matki dziecka, to próba dochodzenia należności od matki dziecka na drodze art. 415 K.c. Zgodnie z którym – kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

 

W opisanej przez Pana sytuacji mamy do czynienia ze szkodą majątkową bezpośrednią. Zgodnie z art. 361 K.c. – zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W pierwszej kolejności podnieść należy, że „do przesłanek odpowiedzialności deliktowej należą: zdarzenie, z którym system prawny wiąże odpowiedzialność na określonej zasadzie, oraz szkoda i związek przyczynowy między owym zdarzeniem a szkodą”*.

 

Bardzo istotne będą dowody, którym Pani dysponuje. Wskazuje Pan, że ma wszystko na piśmie. Taki dowód jest bardzo istotny, albowiem skoro wcześniej, przed wydaniem zgody na wyjazd dziecka, matka dziecka, znając rozpiskę, kto i kiedy sprawuje opiekę nad dzieckiem, wyraziła na to zgodę, można uznać, że ze swojej winy wyrządziła Panu szkodę majątkową, co z kolei zobowiązuje ją do jej zwrotu. Wytoczenie przez Pana powództwa może osiągnąć jeszcze jeden skutek. Mianowicie na pierwszej rozprawie może Pan skierować do matki dziecka wezwanie do ugody w ten sposób, że matka wyrazi zgodę na wyjazd dziecka, a Pan cofnie powództwo. Wówczas, w mojej ocenie, zapędzi Pan matkę dziecka, w tzw. „kozi róg”, albowiem przedstawi się jako osoba problemowa, która nie ma na uwadze dobra dziecka, lecz kieruje się w szczególności chęcią zemsty na Panu. Jednocześnie jakichkolwiek by argumentów nie użyła, pomoże Panu uzyskać zwrot poniesionych przez Pana kosztów, albowiem sama, odpowiadając na takie pytanie negatywnie, wskaże, że ponosi winę za poniesioną przez Pana szkodę majątkową.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2003 r., sygn. akt IV CK 32/2002 „na gruncie prawa cywilnego winę można przypisać podmiotowi prawa, kiedy istnieją podstawy do negatywnej oceny jego zachowania z punktu widzenia zarówno obiektywnego, jak i subiektywnego (tzw. zarzucalność postępowania)”.

 

Rekapitulując, obecnie, czyniąc zadość obowiązkowi art. 187 § 1 pkt 3 K.p.c., powinien Pan wezwać matkę dziecka, listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, do zwrotu wydatkowych przez Pana środków. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Pana terminu do zwrotu środków, wytoczyć powództwo o zapłatę przed sąd rejonowy wydział cywilny właściwy dla miejsca zamieszkania matki dziecka. Bezprawność stanowi przedmiotową cechę czynu sprawcy. Judykatura wskazuje, że bezprawność zachowania polega na przekroczeniu mierników i wzorców wynikających zarówno z wyraźnych przepisów, zwyczajów, utartej praktyki, jak i zasad współżycia społecznego (wyrok SN z dnia 22 września 1986 r., IV CR 279/86, LEX nr 530539). Bezprawność oznacza ujemną ocenę porządku prawnego o zachowaniu się sprawcy szkody. Przy czym zachowaniem bezprawnym będzie zachowanie sprzeciwiające się porządkowi prawnemu jako całości, niezależnie od tego, czy jest ono zawinione, czy też niezawinione (zob. B. Lewaszkiewicz-Petrykowska, Wina lekarza..., s. 121).

 

 

 

 

* Adam Olejniczak, Komentarz do art. 415 Kodeksu cywilnego, 2014.05.01

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Prawo dziadka do widywania własnych wnucząt

Z powodu różnych nieporozumień zięć przestał się ze mną kontaktować i odsunął ode mnie całą swoją rodzinę. Ja jednak bardzo kocham dzieci mojej córki, brałem czynny udział w ich wychowywaniu i dlatego zależy mi na tym, aby móc się z nimi spotykać. Czy dziadek ma prawo domagać

Ulga na dziecko po rozwodzie

Jestem po rozwodzie, mam dwoje dzieci i oboje z byłą żoną sprawujemy władzę rodzicielską. Czy mogę w całości rozliczać ulgę za jedno dziecko, czy muszę to robić według dni, w których przebywały u mnie dzieci razem?

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Jestem od kilku lat rozwódką i ma pod swoją opieką dwoje małoletnich dzieci. Były mąż od około roku jest związany z pewną kobietą i u niej mieszka. Syn po ostatniej wizycie oświadczył mi, że nie chce jeździć do niej do domu i widywać się z tatą w jej obecności. Moje pytanie brzm
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »