.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolniony z pracy z powodu alkoholu

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.10.2018

Ponad rok temu zostałem zwolniony z pracy z powodu alkoholu (dyscyplinarka z art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Potem na krótko znalazłem pracę sezonową. Teraz szukam nowej pracy, ale tamto stare świadectwo pracy bardzo utrudnia mi znalezienie nowej. Już trzy razy zostałem odrzucony, mimo że miałem odpowiednie kwalifikacje. Czy jest na to jakaś rada, czy już nic nie można zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolniony z pracy z powodu alkoholu

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że treść świadectwa pracy wynika z art. 97 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) oraz z Rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).

 

W przepisach tych pracodawcę zobligowano do zawarcia w świadectwie pracy wszystkich istotnych informacji związanych z przebiegiem stosunku pracy danego pracownika.

 

Tak więc w świadectwie pracy zamieścić należy informacje o:

– czasie i rodzaju wykonywanej pracy;

– zajmowanym stanowisku;

– okolicznościach wygaśnięcia stosunku pracy lub jego rozwiązania;

– pozostałych informacjach niezbędnych do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

 

Wśród informacji, które muszą się znaleźć w świadectwie pracy są także te, które dotyczą sposobu i okoliczności rozwiązania stosunku pracy – w tym zwolnienia dyscyplinarnego.

 

Nie ma więc możliwości, aby pracodawca np. na Pana wniosek zmienił świadectwo pracy, gdyż byłoby to poświadczanie nieprawdy.

 

Jedyną możliwością zmiany świadectwa pracy byłoby uzyskanie orzeczenia sądu o tym, że zwolnienie dyscyplinarne nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, ale niestety po upływie takiego czasu od zwolnienia nie ma już Pan podstaw, by dochodzić w sądzie zmiany sposobu rozwiązania stosunku pracy, tym bardziej, że został on rozwiązany zgodnie z prawem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »