

Indywidualne Porady Prawne
ZwolnionyNawet pracownikowi, który został zwolniony z pracy, przysługują pewne uprawnienia. W artykule omówiono obowiązki pracodawcy, jeśli zdecyduje się rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę. Czytaj dalej jakie prawa ma zwolniony pracownik. … Prawo do odprawy pieniężnej w przypadku indywidualnego zwolnienia wynika z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zwanej potocznie ustawą o zwolnieniach grupowych.
Aby więc można było mówić o zwolnieniu indywidualnym, muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
![]() Izabela Nowacka-Marzeion
… Nie sposób jednak zgodzić się ze stanowiskiem sądu. Jeżeli o prawie do odprawy decyduje faktyczne przejście na emeryturę lub rentę, to bez znaczenia jest sposób ustania stosunku pracy.
Oznacza to w konsekwencji, że prawo do tej odprawy nabędzie także pracownik zwolniony na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, jeśli w związku z ustaniem stosunku pracy przejdzie np. na emeryturę.
… Jeżeli więc Pani pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, a wypowiedzenie nastąpiło w ramach zwolnień grupowych lub na podstawie zwolnienia indywidualnego, ale z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, to nie korzysta Pani z ochrony przewidzianej w Kodeksie pracy.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Indywidualne Porady Prawne
Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Treści powiązane
Sąd pracy wydał wyrok, a pracodawca mnie zwolnił – co robić?
Czy z pracownikiem przywróconym do pracy wyrokiem sądowym, który zgłosił w ciągu siedmiu dni gotowość niezwłocznego podjęcia pracy, lecz nie został zatrudniony ponownie przez pracodawcę, można rozwiązać umowę o pracę? Dodam, że pracodawca zasłania się faktem, że wydał mi świadectwo pracy. Zwolnieniony pracownik z powodu niezdolności do pracy a możliwość uzyskania świadczenia przedemerytalnego Mam 52 lata i 35 lat pracy. 10 miesięcy temu otrzymałam zwolnienie z pracy na podstawie art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy (rozwiązanie przez oświadczenie pracodawcy, z zachowaniem okresu wypowiedzenia). Przyczyną była „stwierdzona orzeczeniem lekarskim niezdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku i brak możliwości powierzenia innej pracy odpowiadającej stanowi zdrowia”. Obecnie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy, mam prawo do zasiłku. Czy moje zwolnienie kwalifikuje się do uzyskania świadczenia przedemerytalnego? Czy obecnie mogę złożyć o nie podanie? Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika? W naszej placówce pracuje problematyczna osoba, która buntuje pozostałych pracowników. Osoba ta jest opieszała i opryskliwa, dezorganizuje pracę załogi, wprowadza nieciekawą atmosferę. Jestem kierownikiem oddziału, jakie pismo mogę wystosować do dyrekcji, by pozbyć się uciążliwego pracownika? Likwidacja działalności gospodarczej a zwolnieniony pracownik korzystający z ochrony Prowadzę mikrofirmę, w której zatrudniony jest jeden pracownik. Planuję likwidację i jednoczesne zwolnienie tego pracownika. Czy w takiej sytuacji nie stosuje się przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem i mogę rozwiązać umowę o pracę z osobą w wieku przedemerytalnym? Czy to samo dotyczy rozwiązania umowy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim (z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia)? Jak należy postąpić, jeśli zamierzam kontynuować działalność w spółce dwóch współwłaścicieli? Zwolnienie pracownicy, która wykorzystała urlopy i przebywa na zwolnieniu Prowadzę niewielką firmę, w której w lipcu 2008 r. została zatrudniona nowa pracownica. Już trzy miesiące później poszła na zwolnienie lekarskie (z powodu ciąży), potem przebywała na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym. Następnie wzięła 60 dni opieki nad dzieckiem i zwolnienie chorobowe. Czy mogę dać pracownicy wypowiedzenie? Kiedy powinienem to zrobić? Zwolnienie pracownika zatrudnionego na podstawie mianowania a odprawa Jestem zatrudniony na uczelni na podstawie mianowania. Pracodawca wymówił mi pracę, ponieważ jest likwidowana katedra, w której pracuję. Twierdzi jednak, że nie należy mi się odprawa. Czy decyzja przełożonego jest zgodna z prawem? Czy mogę ją zaskarżyć do sądu pracy?
|
Zapytaj prawnika