.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Autor: Tomasz Libik • Opublikowane: 23.09.2010

Mój zakład pracy zwalnia pracowników z przyczyn ekonomicznych, właśnie podpisałem wypowiedzenie. Firma jednak rozbudowuje się i zakupuje nowe sprzęty. Czy w takim przypadku zasadne jest odwołanie się do sądu pracy? Czy warto w polubownym piśmie prosić pracodawcę o przywrócenie do pracy, zanim skieruję powództwo do sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W odpowiedzi na Pańskie pytanie pragnę wskazać, że rozwiązanie umowy z przyczyn ekonomicznych w ujęciu przepisów prawa pracy, doktryny oraz orzecznictwa stanowi dopuszczalne rozwiązanie umowy z pracownikiem z przyczyn stojących po stronie pracodawcy.

 

Jedynym warunkiem zgodności z prawem wskazanej przyczyny jest jej zgodność ze stanem faktycznym.

 

Podana przez Pana pracodawcę przyczyna ekonomiczna może być rozpatrywana w wielu aspektach.

 

Oczywiście poprzez przyczynę ekonomiczną można rozumieć brak środków na koncie pracodawcy oraz widmo bankructwa, co przy zakupie dodatkowego sprzętu i rozbudowie firmy uzasadniałoby odwołanie od wypowiedzenia.

 

Jeżeli jednak poprzez przyczynę ekonomiczną pracodawca rozumiałby brak środków w budżecie na wynagrodzenia, over employing, czyli zatrudnienie ponad potrzeby, czy też próbę zbilansowania budżetu w ujęciu kompleksowym – odwołanie może zostać uznane za bezzasadne, ponieważ w ujęciu wskazanych faktów rozwiązanie umów z pracownikami może prowadzić do utrzymania rentowności firmy, jej rozwoju i nie dopuści do bankructwa jednostki.

 

Ze względu na ogólne okoliczności, w tym chęć niedoprowadzenia do szerszych zwolnień związanych z bankructwem firmy, sąd rozpatrujący sprawę może uwzględnić tego typu przyczynę rozwiązania umowy jako zasadną.

 

Szczególnie w przypadku gdy rozwiązanie następuje z przyczyn stojących wyłącznie po stronie pracodawcy, a pracownik winien otrzymać (po spełnieniu warunków ustawowych) odprawę, sąd nie uznaje pracownika za bardzo pokrzywdzonego, a tym samym bardziej precyzyjnie i obiektywnie rozpatruje materiały dowodowe.

 

W przedmiocie zasadności rozwiązania stosunku pracy można się wypowiedzieć jedynie po zapoznaniu się z całokształtem materiału dowodowego, a co z tym związane, dopiero w tym momencie możliwe może się okazać jednoznaczne przesądzenie o winie zakładu pracy.

 

Na materiał dowodowy mogą się składać między innymi bilanse formy, rozdział wynagrodzeń i inwestycji, przeciętny zysk z poczynionych inwestycji i tym podobne.

 

Zasadność odwołania stoi w ujęciu powyższych faktów pod dużym znakiem zapytania. Jeżeli w Pańskiej opinii warte jest zawalczenie o przywrócenie do pracy, to oczywiście może Pan złożyć odwołanie. Jeżeli jednak ewentualna porażka kosztować by miała Pana więcej niż czas stracony na proces oraz potencjalne zyski, sugerowałbym odstąpić od powództwa.

 

Jeśli chodzi o wzywanie pracodawcy do uchylenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu stosunku pracy, pragnę wskazać, że ze względu na termin prekluzyjny na złożenie odwołania, który wynosi 7 dni, sugerowane jest składanie odwołania bez oczekiwania na odpowiedź pracodawcy. Oczywiście może Pan skierować stosowne pismo, jednakże brak jego efektu nie powinien decydować o zaniechaniu składania odwołania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

odpowiedziprawne.pl