.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z powodu likwidacji stanowiska pracy a prawo do odprawy

Autor: Michał Kibil • Opublikowane: 10.03.2010

Pracowałem ponad rok w pewnej firmie. Otrzymałem wypowiedzenie z jednomiesięcznym wyprzedzeniem z powodu likwidacji stanowiska (na świadectwie pracy podano jako uzasadnienie prawne art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Firma zatrudniała poniżej dwudziestu pracowników. W trakcie okresu wypowiedzenia na żądanie pracodawcy zwolniono mnie z obowiązku świadczenia pracy. Proszę o informację, czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do odprawy, jeżeli tak – to w jakiej wysokości i czy istnieje jakiś termin, do którego mogę się jej domagać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników „przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron”.

 

Tym samym jeżeli Pana pracodawca zatrudniał mniejszą liczbę pracowników niż 20, to wobec przedmiotowego rozwiązania nie stosuje się zapisów wyżej wskazanej ustawy, a co z tym związane, nie stosuje się wobec Pana także prawa do odprawy w związku z rozwiązaniem umowy z przyczyn niedotyczących pracownika.

 

Fakt zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nie ma znaczenia w kwestii uzyskania bądź nie prawa do odprawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »