Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn – krąg uprawnionych zwolnionych z podatku po otrzymaniu darowizny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.09.2010

Brat mojej mamy chciałby podarować mi dom. Wiem, że istnieje możliwość darowania nieruchomości bez płacenia podatku, ale jedynie w przypadku darowizny w pierwszej linii pokrewieństwa. Czy zatem wyjściem z sytuacji byłoby darowanie tej nieruchomości przez wujka najpierw mojej mamie, a następnie ona darowałaby ją mnie? Czy trzeba by było odczekać jakiś czas po przekazaniu przez wujka tytułu własności mamie zanim ona by przekazała go mnie? Czy zainteresowane strony, czyli wujek i mama (oboje w podeszłym wieku), muszą być obecne w biurze notarialnym? Czy mógłbym, upoważniony notarialnie, reprezentować ich w załatwieniu tych formalności? I ostatnie pytanie: jaka jest aktualnie wysokość podatku w przypadku sprzedaży i darowizny nieruchomości w drugiej linii pokrewieństwa?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zwolnienie nie dotyczy pierwszej grupy pokrewieństwa, tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy i teściów, lecz jest węższe i obejmuje jedynie małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Warunkiem, co do zasady, jest:

 

  1. zgłoszenie nabycia w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (nie dotyczy sytuacji, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego),
  2. udokumentowanie – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne – ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

Widać zatem, iż teoretycznie możliwe jest dokonanie „łańcucha darowizn”, szczególnie że ustawa o podatku od spadków i darowizn nie przewiduje jakiegokolwiek okresu posiadania, który musi upłynąć, koniecznego by dokonać darowizny darowanego uprzednio dobra.

 

Istnieje jednak możliwość, że taki „łańcuch darowizn” podważyć będzie chciał organ podatkowy, gdyż uznać go może za mający na celu obejście prawa w celu niepłacenia podatku od spadków i darowizn. Jest to mało prawdopodobne, jednak możliwe.

 

Do darowania nieruchomości przez pełnomocnika konieczne jest pełnomocnictwo w formie notarialnej, jednak mam spore wątpliwości, czy Pan, jako obdarowany, może być jednocześnie pełnomocnikiem. Proponowałbym, by dla darowizny, w której darczyńcą jest Pana mama a Pan będzie obdarowanym, pełnomocnikiem mamy była inna osoba. Kwestie pełnomocnictw i tak będzie Pan musiał ustalić z notariuszem.

 

W drugiej grupie podatkowej stawka podatku wynosi 7%, 9% i 12% – w zależności od wartości darowizny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zwolnienie z podatku od spadku

Czy dziedzicząc mieszkanie po rodzicach jako jedyna córka, mogę ubiegać się o zwolnienie z podatku od spadku, jeśli mam już własne mieszkanie? Jeśli nie, to czy dziedziczyć może moja córka, nie płacąc podatku? Czy można sprawy spadkowe załatwić u notariusza? Moja mama zmarła w 2005 r., tata w tym roku.

Podatek od zasiedzenia nieruchomości

Sąd orzekł zasiedzenie gospodarstwa rolnego. Zasiedzenie (w złej wierze) nastąpiło z dniem 1 stycznia 2004 r. W rezultacie moja mama, siostra i ja uzyskałyśmy odpowiednie udziały we własności tego gospodarstwa. Poprzednimi właścicielami byli rodzice mojego taty. Gospodarstwo od kilkunastu lat jest oddane w dzierżawę. Czy współwłaściciele takiego gospodarstwa mają szansę uzyskać zwolnienie od uiszczenia 7% podatku od zasiedzenia nieruchomości?

Darowizna bez podatku

Czy jeśli przekażę mojej córce mieszkanie w umowie darowizny, to będzie ona zwolniona od podatku od tejże darowizny?

Wniosek o umorzenie zaległości podatkowych

Dziecko lat 13 ma w stosunku do urzędu skarbowego do zapłaty podatek od spadków i darowizn w dość znacznej kwocie, której nie jest w stanie pokryć. Dziedziczenie było z dobrodziejstwem inwentarza, jednak odziedziczona nieruchomość jest obciążona kredytami i nikt nie chce jej kupić. Co w takiej sytuacji? Czy urząd skarbowy może mnie jako rodzica obciążyć zobowiązaniem dziecka?

Wypełnienie SD-Z2

Wraz z mężem byłam współwłaścicielką mieszkania. Mąż zmarł. Posiadam akt poświadczenia dziedziczenia. Ja i córka mamy po 1/2 spadku. Jak teraz wypełnić SD-Z2 – czy mamy po 1/2 mieszkania, czy ja mam swoją 1/2 i połowę po mężu, a córka tylko połowę z części ojca?

Odkupienie udziałów a US

Zostałem spadkobiercą 1/7 części spadku po ojcu. Mam udziały o wartości X. Inny spadkobierca chce je odkupić. Czy będę musiał płacić od tego jakiś podatek w US? Mieszkam za granicą.

Jak poradzić sobie z podatkiem?

Otrzymałam od rodziców w darowiźnie ziemię. Mój chłopak z Francji przekazał mi spore pieniądze na budowę hotelu na tym gruncie. Wiem, że jeśli potraktujemy to jako darowiznę, czeka mnie spory podatek. Czy mogę spisać więc umowę darowizny (rzekomą) z rodzicami? Jak uniknąć dużego podatku?

Błąd w tytule przelewu – niezgłoszona darowizna

Przed rokiem mąż przelał na moje konto 150 tys. zł. Były to środki na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Żartem wpisał w tytule przelewu „darowizna”. Po jakimś czasie dowiedzieliśmy się, że darowiznę musimy zgłosić do US. Czy możemy złożyć w US jakieś wyjaśnienie lub jakoś cofnąć ten tytuł? Dodam, że mamy z mężem wspólność majątkową.

Przelew od ojca przekraczający kwotę zwolnioną od podatku

Otrzymałam od ojca przelewem kwotę przekraczającą 10 tys. zł. Czy należy to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy zapłacę od tej kwoty podatek? Czy można skorzystać z umowy pożyczki?

Wysokość miesięcznych kwot otrzymywanych jako wsparcie od ojca

Systematycznie przekazuję przelewem kwoty moim dzieciom. Teraz chciałbym również wesprzeć syna dodatkowo kwotą na zakup auta. Chciałbym dowiedzieć się, jakie zobowiązania podatkowe ciążą na dzieciach w zależności od wysokości miesięcznych i łącznych w ciągu roku kwot otrzymywanych od ojca jako wsparcie.

Zbycie majątku po śmierci ojca a podatek

Rodzice nabyli wspólnie mieszkanie. Po śmierci ojca przeprowadzono postępowanie spadkowe i przekazano 1/2 udziału ojca córce. Mieszkanie sprzedano przed upływem pięciu lat. Czy sprzedaż części masy spadkowej, która jednocześnie jest majątkiem pochodzącym ze wspólnego dorobku, przed upływem pięciu lat powoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Podatek dochodowy przy podziale majątku

Sprawa dotyczy podatku dochodowego, który (prawdopodobnie) będę musiał zapłacić w związku z przepisaniem na mnie mieszkania przez moją żonę(podział majątku). Mieszkanie jest naszą wspólną własnością i oboje jesteśmy współkredytobiorcami (kredyt hipoteczny). Za miesiąc ma się odbyć nasza sprawa rozwodowa. Doszliśmy z żoną do porozumienia: w zamian za przejęcie mieszkania ja przejmuję całe zobowiązanie finansowe (kredyt hipoteczny). Chcieliśmy dokonać podziału majątku w trakcie trwania związku małżeńskiego, aby uniknąć płacenia podatku. Niestety, wymogiem banku, abym mógł przejąć całe zadłużenie, jest prawomocny wyrok sądu. Czyli, jak rozumiem, przepisanie na mnie połowy mieszkania należącej teraz do żony może nastąpić dopiero po rozwodzie. A gdy darowizna nastąpi po rozwodzie, będę musiał zapłacić od tego podatek. Czy istnieje jakaś możliwość, aby uniknąć płacenia podatku?

Jak sprzedać działkę, nie płacąc podatków?

Jesteśmy współwłaścicielami działki. Pozostali współwłaściciele założyli spółkę cywilną. Na tej działce spółka ma wybudować bliźniaki do sprzedaży, lecz chcemy podarować (darowizna) działkę córce. Czy gdy ona przystąpi do spółki z wkładem tej działki z darowizny, będzie musiała zapłacić jakiś podatek? Chcemy uniknąć wszelkich dodatkowych kosztów ja jestem na rencie chorobowej, a mąż na emeryturze. Czy w takim przypadku sami powinniśmy przystąpić do spółki, a darować „udziały”? Czy przy takim rozwiązaniu mogą nam odebrać świadczenia z ZUS-u? Jak „pozbyć” (darować, sprzedać) się tej działki, nie płacąc podatków?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »