Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż odziedziczonej działki przez współwłaścicieli a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.12.2009

Mamy zamiar sprzedać wydzieloną, niezabudowaną działkę. Działka ta posiada pięciu współwłaścicieli. Nasunęły się nam wątpliwości, czy od uzyskanego przychodu ze sprzedaży nie będziemy musieli zapłacić podatku. Notariusz zapewniał, że ponieważ dwie z osób odsprzedających swój udział nabyły go na drodze darowizny z 1 czerwca 2004 r., a pozostałe trzy osoby na drodze postanowienia o stwierdzeniu spadku z 4 marca 2004 r., to są one zwolnione z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ nabyły sprzedawaną nieruchomość na drodze darowizny bądź spadku przed 1 stycznia 2007 r. i ma tu zastosowanie przepis (art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d ustawy) obowiązujący do 31 grudnia 2006 r. Czy mogą to Państwo potwierdzić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustawodawca bardzo jasno wskazuje w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, że do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

 

Zatem zastosowanie mieć będą tu obowiązujące do 31 grudnia 2006 r. zwolnienia podatkowe, w tym także przywołany przez Państwa art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) wyżej wymienionej ustawy, który stanowi, iż zwalnia się w całości od podatku dochodowego od osób fizycznych przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

 

Moim zdaniem przychody wszystkich wymienionych osób uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości odziedziczonej lub darowanej będą wolne od podatku dochodowego.

 

Przemawia za tym również konstrukcja takiego opodatkowania – w starym stanie prawnym opodatkowane było, co do zasady, nabycie (podatek od darowizny, od spadku) lecz zbycie było zwolnione. Po 1 stycznia 2007 r. nabycie jest zwolnione (dla szerokiego kręgu osób), lecz opodatkowane jest (na ogół) zbycie.

 

Zatem w tym kontekście powinni Państwo przy nabyciu zapłacić podatek od spadków i darowizn. Jeżeli z jakiegoś powodu byli Państwo zwolnieni od tego podatku przed 1 stycznia 2007 r., nie wynika to z treści przedstawionego stanu faktycznego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus jeden =

»Podobne materiały

Sprzedaż ziemi rolnej a podatek dochodowy

Mam uprawnienia rolnicze, ale pracuję zawodowo, dlatego opłacam ZUS, a nie KRUS. Posiadam ziemię rolną 5 ha (klasa III), którą chciałbym sprzedać. Ziemia ta nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Właśnie pojawił się kupiec chętny na kupno 3,5 ha – chce na tym gruncie pobudować

 

Darowizna i sprzedaż działek ze spadku

Mój ojciec zmarł w listopadzie 2006 r. Zostałem ustawowo jedynym spadkobiercą działek budowlanych. Część ich zamierzam sprzedać – czy będę płacił podatek? Kto uiszcza taksę notarialną: kupujący czy sprzedający? Pozostałą część działek zamierzam podarować dzieciom. Czy korzystniej będzie,

 

Podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym

W 2008 r. sprzedaliśmy dom. Zadeklarowaliśmy, że uzyskane pieniądze przeznaczymy na cele mieszkaniowe. Zakupiliśmy mieszkanie w bloku wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym. Niedawno zadzwonił jednak pracownik urzędu skarbowego z informacją, że zalegamy z podatkiem za garaż, którego nie możn

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »