Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż odziedziczonej działki przez współwłaścicieli a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.12.2009

Mamy zamiar sprzedać wydzieloną, niezabudowaną działkę. Działka ta posiada pięciu współwłaścicieli. Nasunęły się nam wątpliwości, czy od uzyskanego przychodu ze sprzedaży nie będziemy musieli zapłacić podatku. Notariusz zapewniał, że ponieważ dwie z osób odsprzedających swój udział nabyły go na drodze darowizny z 1 czerwca 2004 r., a pozostałe trzy osoby na drodze postanowienia o stwierdzeniu spadku z 4 marca 2004 r., to są one zwolnione z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ nabyły sprzedawaną nieruchomość na drodze darowizny bądź spadku przed 1 stycznia 2007 r. i ma tu zastosowanie przepis (art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d ustawy) obowiązujący do 31 grudnia 2006 r. Czy mogą to Państwo potwierdzić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawodawca bardzo jasno wskazuje w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, że do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

 

Zatem zastosowanie mieć będą tu obowiązujące do 31 grudnia 2006 r. zwolnienia podatkowe, w tym także przywołany przez Państwa art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) wyżej wymienionej ustawy, który stanowi, iż zwalnia się w całości od podatku dochodowego od osób fizycznych przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

 

Moim zdaniem przychody wszystkich wymienionych osób uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości odziedziczonej lub darowanej będą wolne od podatku dochodowego.

 

Przemawia za tym również konstrukcja takiego opodatkowania – w starym stanie prawnym opodatkowane było, co do zasady, nabycie (podatek od darowizny, od spadku) lecz zbycie było zwolnione. Po 1 stycznia 2007 r. nabycie jest zwolnione (dla szerokiego kręgu osób), lecz opodatkowane jest (na ogół) zbycie.

 

Zatem w tym kontekście powinni Państwo przy nabyciu zapłacić podatek od spadków i darowizn. Jeżeli z jakiegoś powodu byli Państwo zwolnieni od tego podatku przed 1 stycznia 2007 r., nie wynika to z treści przedstawionego stanu faktycznego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż ziemi rolnej a podatek dochodowy

Mam uprawnienia rolnicze, ale pracuję zawodowo, dlatego opłacam ZUS, a nie KRUS. Posiadam ziemię rolną 5 ha (klasa III), którą chciałbym sprzedać. Ziemia ta nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Właśnie pojawił się kupiec chętny na kupno 3,5 ha – chce na tym gruncie pobudować dom. Nie jest z naszej gminy, więc prawdopodobnie będzie mógł się pobudować dopiero po pięciu latach. Dlatego zaproponował, abym to ja wystąpił o pozwolenie na budowę domu i wówczas on będzie mógł zrealizować swój plan zaraz po kupnie tej ziemi. Czy jest jakiś prostszy sposób? Druga kwestia: kupujący nie jest rolnikiem, czy sprzedając mu tę ziemię będę musiał zapłacić podatek dochodowy?

Darowizna i sprzedaż działek ze spadku

Mój ojciec zmarł w listopadzie 2006 r. Zostałem ustawowo jedynym spadkobiercą działek budowlanych. Część ich zamierzam sprzedać – czy będę płacił podatek? Kto uiszcza taksę notarialną: kupujący czy sprzedający? Pozostałą część działek zamierzam podarować dzieciom. Czy korzystniej będzie, abym to ja sprzedał działki i dokonał na rzecz dzieci darowizny gotówki (możliwe, że na raty – czy to ma jakieś znaczenie?), czy abym przekazał w darowiźnie działki budowlane? Czy jeśli dzieci sprzedadzą działki, będą musiały zapłacić podatek?

Podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym

W 2008 r. sprzedaliśmy dom. Zadeklarowaliśmy, że uzyskane pieniądze przeznaczymy na cele mieszkaniowe. Zakupiliśmy mieszkanie w bloku wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym. Niedawno zadzwonił jednak pracownik urzędu skarbowego z informacją, że zalegamy z podatkiem za garaż, którego nie można odliczyć. Czy rzeczywiście będziemy musieli zapłacić ten podatek? Nie wiedzieliśmy, że miejsce w garażu nie może zostać odliczone, w przeciwnym razie zgłosilibyśmy np. wymianę okien.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »