Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z długu kredytowego

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 24.07.2014

Kilka lat temu mój syn i jego konkubina wzięli kredyt hipoteczny (50/50) na zakup mieszkania. Niedawno zdecydowali się rozstać i ustalili, że:

 

  • konkubina wyprowadzi się, biorąc jakieś meble, sprzęty itd.,
  • konkubina nie będzie miała roszczeń odnośnie mieszkania,
  • syn zatrzyma nieruchomość i wystąpi do banku o zwolnienie konkubiny z długu kredytowego.

 

Bank prawdopodobnie zażąda drugiego kredytobiorcy, którym być może zostanie mój mąż (60 lat). Syn z byłą konkubiną chcą znieść współwłasność mieszkania u notariusza. Następnie syn i nowy kredytobiorca podpiszą akt notarialny. Czy można tak to załatwić? Dla mnie i dla mojego męża jest to trudna sytuacja. Nie wiem, co będzie w razie śmierci syna lub męża. Proszę o poradę prawną.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie, należy odróżnić dwie rzeczy: pierwszą, czyli kredyt, i drugą, tj. współwłasność majątku, w tym nieruchomości.

 

Ponieważ syn i jego konkubina są współwłaścicielami nieruchomości, to należy znieść współwłasność w drodze właśnie umowy notarialnej – tu problemu żadnego nie ma, bo z Pani pytania wynika, że współwłaściciele zgadzają się co do sposobu podziału majątku, tj. konkubina zabiera jakieś meble, a Pani syn ma mieć na wyłączną własność nieruchomość obciążoną kredytem.

 

W tym zakresie pozostaje zatem tylko wizyta syna i konkubiny u notariusza i na mocy ich wzajemnej umowy o zniesienie współwłasności Pani syn stanie się wyłącznym właścicielem.

 

Druga kwestia to kwestia kredytu w banku, gdyż tam Pani syn i konkubina występują jako współkredytobiorcy i w takiej sytuacji potrzebna jest zgoda banku, aby zwolnić konkubinę syna z zobowiązania kredytowego. Z Pani pytania wynika, że bank jeszcze nie udzielił zgody – musi ją bowiem wyrazić w takiej sytuacji – ale zapewne udzieli, pod warunkiem że druga osoba poza synem będzie gwarantować spłatę kredytu.

 

W takiej sytuacji jedynym problemem mógłby być opór ze strony banku, więc potrzebne są uzgodnienia z bankiem w tym zakresie. Jeśli bank wyrazi zgodę, nie ma żadnego problemu, zapewne bank zażąda poręczenia np. Pani męża – tak jak Pani wspomina – i zwolni konkubinę z długu kredytowego.

 

W większości przypadków, o ile nie zawsze, bank żąda właśnie dodatkowego zabezpieczenia, czy to przez hipotekę na innej nieruchomości, czy poręczenia osoby trzeciej za kredyt. Tu niestety syn i konkubina muszą uzgodnić to z bankiem; w każdym razie na gruncie obowiązujących przepisów jest taka możliwość, żeby zwolnić konkubinę z długu w zakresie kredytu.

 

Reasumując, odpowiadając na Pani pytanie, można tak to zrobić.

 

Odnosząc się do wątku, co się stanie w razie np. śmierci syna lub męża, wyjaśniam, że pozostanie druga osoba odpowiedzialna za zobowiązanie kredytowe i ewentualnie spadkobiercy zmarłego. Najogólniej mówiąc, dziedziczyć po mężu będzie Pani i syn, a po synu albo dzieci, jeśli takie ma, albo Państwo jako rodzice.

 

Tak więc w przypadku śmierci jednego kredytobiorcy druga osoba będzie musiała kredyt nadal spłacać, on się nie umarza.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus 8 =

»Podobne materiały

Dwie umowy u jednego pracodawcy a czas pracy

W mojej firmie są osoby zatrudnione na dwa rodzaje umów tzn. umowę o pracę i umowę kontraktową lub zlecenie. Zakresy zadań w przypadku tych umów są różne, ale godziny wypracowane na dodatkowych umowach są dość znaczne. Czy w przypadku pracy na dwie umowy u jednego pracodawcy obowiązują przepisy doty

 

Agresywne zachowanie ojca dziecka a odebranie praw rodzicielskich

Ojciec mojego dziewięcioletniego dziecka odbywał karę pozbawienia wolności – pół roku temu został zwolniony warunkowo. Dwa miesiące temu przyjechał do mnie (mieszkam za granicą), aby odwiedzić dziecko. Wówczas zachowywał się agresywnie, groził mi. Chciałabym zaznaczyć, że mężczyzna ten nie łoż

 

Widzenie z dzieckiem w 2 weekend miesiąca

W jakim terminie przypada drugi weekend miesiąca, jeżeli pierwszy dzień miesiąca to niedziela? Ojciec dziecka ma widzenie z dzieckiem w 2 weekend miesiąca od piątku godz 16:00 do niedzieli godz 16:00.

 

Wystawienie faktury VAT bez podpisu odbiorcy

Czy wysłanie faktury pocztą listem poleconym za potwierdzeniem odbioru jest równoznaczne z podpisem odbiorcy na kopii faktury? Co zrobić w przypadku, gdy wysyłam do klienta tylko oryginał faktury pocztą? Czy wystarczy napisać na fakturze, że „niniejszy dokument stanowi jednocześnie wezwan

 

Powoływanie świadków na rozprawie

Za dwa tygodnie odbędzie się rozprawa cywilna, w której jestem stroną. Chciałbym powołać świadków na dowód swoich racji. Jak mogę to zrobić? Czy mogę do sądu przyjść z danymi osobami i prosić sędziego o ich przesłuchanie?  

 

Jak napisać testament wzajemny?

Chcemy z mężem sporządzić wzajemne testamenty, żeby po śmierci jednego z nas drugi małżonek dysponował całością majątku, który stanowi w znaczącej części mieszkanie i skromne oszczędności. Mamy syna, ale chwielibyśmy, żeby żyjący małżonek decydował o wszystkim, czego wspólnie dorobiliśmy się. Nie wy

 

Rejestracja spółki jawnej w ZUS

Spółka jawna zarejestrowana została w KRS w październiku 2008 roku, natomiast w urzędzie skarbowym – w lipcu 2009 roku. Do stycznia tego roku w firmie nie odnotowano żadnych kosztów ani przychodów. Wspólnicy spółki objęci są regularnie opłacanym ubezpieczeniem (jeden z tytułu umowy o

 

Renta z ZUS

Z końcem miesiąca rozwiązano ze mną umowę o pracę; wcześniej przebywałem na zwolnieniu lekarskim (choruję na stwardnienie rozsiane). W związku z tym chciałbym starać się o zasiłek chorobowy i rentę z ZUS (przepracowałem 26 lat). Mam jednak wątpliwość: razem z żoną jesteśmy właścicielami 6 ha ziemi.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »