.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z długu kredytowego

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 24.07.2014

Kilka lat temu mój syn i jego konkubina wzięli kredyt hipoteczny (50/50) na zakup mieszkania. Niedawno zdecydowali się rozstać i ustalili, że:

 

  • konkubina wyprowadzi się, biorąc jakieś meble, sprzęty itd.,
  • konkubina nie będzie miała roszczeń odnośnie mieszkania,
  • syn zatrzyma nieruchomość i wystąpi do banku o zwolnienie konkubiny z długu kredytowego.

 

Bank prawdopodobnie zażąda drugiego kredytobiorcy, którym być może zostanie mój mąż (60 lat). Syn z byłą konkubiną chcą znieść współwłasność mieszkania u notariusza. Następnie syn i nowy kredytobiorca podpiszą akt notarialny. Czy można tak to załatwić? Dla mnie i dla mojego męża jest to trudna sytuacja. Nie wiem, co będzie w razie śmierci syna lub męża. Proszę o poradę prawną.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie, należy odróżnić dwie rzeczy: pierwszą, czyli kredyt, i drugą, tj. współwłasność majątku, w tym nieruchomości.

 

Ponieważ syn i jego konkubina są współwłaścicielami nieruchomości, to należy znieść współwłasność w drodze właśnie umowy notarialnej – tu problemu żadnego nie ma, bo z Pani pytania wynika, że współwłaściciele zgadzają się co do sposobu podziału majątku, tj. konkubina zabiera jakieś meble, a Pani syn ma mieć na wyłączną własność nieruchomość obciążoną kredytem.

 

W tym zakresie pozostaje zatem tylko wizyta syna i konkubiny u notariusza i na mocy ich wzajemnej umowy o zniesienie współwłasności Pani syn stanie się wyłącznym właścicielem.

 

Druga kwestia to kwestia kredytu w banku, gdyż tam Pani syn i konkubina występują jako współkredytobiorcy i w takiej sytuacji potrzebna jest zgoda banku, aby zwolnić konkubinę syna z zobowiązania kredytowego. Z Pani pytania wynika, że bank jeszcze nie udzielił zgody – musi ją bowiem wyrazić w takiej sytuacji – ale zapewne udzieli, pod warunkiem że druga osoba poza synem będzie gwarantować spłatę kredytu.

 

W takiej sytuacji jedynym problemem mógłby być opór ze strony banku, więc potrzebne są uzgodnienia z bankiem w tym zakresie. Jeśli bank wyrazi zgodę, nie ma żadnego problemu, zapewne bank zażąda poręczenia np. Pani męża – tak jak Pani wspomina – i zwolni konkubinę z długu kredytowego.

 

W większości przypadków, o ile nie zawsze, bank żąda właśnie dodatkowego zabezpieczenia, czy to przez hipotekę na innej nieruchomości, czy poręczenia osoby trzeciej za kredyt. Tu niestety syn i konkubina muszą uzgodnić to z bankiem; w każdym razie na gruncie obowiązujących przepisów jest taka możliwość, żeby zwolnić konkubinę z długu w zakresie kredytu.

 

Reasumując, odpowiadając na Pani pytanie, można tak to zrobić.

 

Odnosząc się do wątku, co się stanie w razie np. śmierci syna lub męża, wyjaśniam, że pozostanie druga osoba odpowiedzialna za zobowiązanie kredytowe i ewentualnie spadkobiercy zmarłego. Najogólniej mówiąc, dziedziczyć po mężu będzie Pani i syn, a po synu albo dzieci, jeśli takie ma, albo Państwo jako rodzice.

 

Tak więc w przypadku śmierci jednego kredytobiorcy druga osoba będzie musiała kredyt nadal spłacać, on się nie umarza.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »