Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z długu kredytowego

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 24.07.2014

Kilka lat temu mój syn i jego konkubina wzięli kredyt hipoteczny (50/50) na zakup mieszkania. Niedawno zdecydowali się rozstać i ustalili, że:

 

  • konkubina wyprowadzi się, biorąc jakieś meble, sprzęty itd.,
  • konkubina nie będzie miała roszczeń odnośnie mieszkania,
  • syn zatrzyma nieruchomość i wystąpi do banku o zwolnienie konkubiny z długu kredytowego.

 

Bank prawdopodobnie zażąda drugiego kredytobiorcy, którym być może zostanie mój mąż (60 lat). Syn z byłą konkubiną chcą znieść współwłasność mieszkania u notariusza. Następnie syn i nowy kredytobiorca podpiszą akt notarialny. Czy można tak to załatwić? Dla mnie i dla mojego męża jest to trudna sytuacja. Nie wiem, co będzie w razie śmierci syna lub męża. Proszę o poradę prawną.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na Pani pytanie, należy odróżnić dwie rzeczy: pierwszą, czyli kredyt, i drugą, tj. współwłasność majątku, w tym nieruchomości.

 

Ponieważ syn i jego konkubina są współwłaścicielami nieruchomości, to należy znieść współwłasność w drodze właśnie umowy notarialnej – tu problemu żadnego nie ma, bo z Pani pytania wynika, że współwłaściciele zgadzają się co do sposobu podziału majątku, tj. konkubina zabiera jakieś meble, a Pani syn ma mieć na wyłączną własność nieruchomość obciążoną kredytem.

 

W tym zakresie pozostaje zatem tylko wizyta syna i konkubiny u notariusza i na mocy ich wzajemnej umowy o zniesienie współwłasności Pani syn stanie się wyłącznym właścicielem.

 

Druga kwestia to kwestia kredytu w banku, gdyż tam Pani syn i konkubina występują jako współkredytobiorcy i w takiej sytuacji potrzebna jest zgoda banku, aby zwolnić konkubinę syna z zobowiązania kredytowego. Z Pani pytania wynika, że bank jeszcze nie udzielił zgody – musi ją bowiem wyrazić w takiej sytuacji – ale zapewne udzieli, pod warunkiem że druga osoba poza synem będzie gwarantować spłatę kredytu.

 

W takiej sytuacji jedynym problemem mógłby być opór ze strony banku, więc potrzebne są uzgodnienia z bankiem w tym zakresie. Jeśli bank wyrazi zgodę, nie ma żadnego problemu, zapewne bank zażąda poręczenia np. Pani męża – tak jak Pani wspomina – i zwolni konkubinę z długu kredytowego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W większości przypadków, o ile nie zawsze, bank żąda właśnie dodatkowego zabezpieczenia, czy to przez hipotekę na innej nieruchomości, czy poręczenia osoby trzeciej za kredyt. Tu niestety syn i konkubina muszą uzgodnić to z bankiem; w każdym razie na gruncie obowiązujących przepisów jest taka możliwość, żeby zwolnić konkubinę z długu w zakresie kredytu.

 

Reasumując, odpowiadając na Pani pytanie, można tak to zrobić.

 

Odnosząc się do wątku, co się stanie w razie np. śmierci syna lub męża, wyjaśniam, że pozostanie druga osoba odpowiedzialna za zobowiązanie kredytowe i ewentualnie spadkobiercy zmarłego. Najogólniej mówiąc, dziedziczyć po mężu będzie Pani i syn, a po synu albo dzieci, jeśli takie ma, albo Państwo jako rodzice.

 

Tak więc w przypadku śmierci jednego kredytobiorcy druga osoba będzie musiała kredyt nadal spłacać, on się nie umarza.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

„Odłączenie” od wspólnego kredytu po rozwodzie

Dwa lata temu rozwiodłam się z mężem bez orzekania o winie, przeprowadziliśmy podział majątku. Mieliśmy wspólny kredyt na mieszkanie; na rozprawie sąd ustanowił męża wyłącznym właścicielem nieruchomości, ale nie „odłączył” mnie od kredytu. Czy mogę coś zrobić w tej sprawie? Czy mąż może wymusić na mnie udział w spłatach rat?

Konkubinat a spłata kredytu

Żyję w konkubinacie, mamy dziecko. Posiadamy mieszkanie na kredyt z hipoteką. Wiem, że druga strona posiada zdolność kredytową, żeby przejąć kredyt, ale nie posiada zdolności, by oddać mi połowę wartości mieszkania. Ja mogę przejąć kredyt, jak również spłacić drugą stronę. Druga strona nie chce jednak rozmawiać i nie zgadza się na przepisanie kredytu, dlatego wyprowadzam się, a co za tym idzie – będę ponosiła dodatkowe koszty wynajmu. Czy jest możliwość, a jeśli tak, to jaka, żeby przepisać kredyt na mnie? Nie wiem, jak długo będę w stanie ponosić koszty opłat obu mieszkań (czy nadal płacić raty kredytu i czynsz?). Jak w świetle prawa wygląda sprawa mojej wyprowadzki z dzieckiem? Czy druga strona może mi przeszkodzić bądź zaszkodzić? Jak się przed tym uchronić i uniknąć sytuacji konfliktowych przy dziecku?

Kredyt bankowy – spłata po rozstaniu ze współwłaścicielką mieszkania

Dwa lata temu wraz z dziewczyną kupiliśmy wspólnie mieszkanie na kredyt. Obecnie już nie jesteśmy razem, ja jednak mieszkam w tym mieszkaniu i spłacam kredyt. Rozliczyliśmy dotychczasowe spłaty, ale chciałbym, by kredyt był także tylko na mnie. Boję się, że po spłacie kredytu dziewczyna upomni się o połowę mieszkania. Co zrobić w tej sytuacji? Jak się zabezpieczyć?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »