Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie w ciąży

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownica podlega szczególnej ochronie w całym okresie ciąży (od poczęcia dziecka do dnia rozwiązania). Wedle zasady ogólnej pracodawca nie może w tym czasie wypowiedzieć pracownicy w ciąży umowy o pracę. Jednakże od tej zasady są również wyjątki, o których czytaj w artykule.

 W okresie ciąży może Pani iść na zwolnienie lekarskie, jeżeli stan Pani zdrowia tego wymaga. Nie ma żadnych przepisów, które mówiłyby, że pracownica może pójść na zwolnienie lekarskie po upływie określonego okresu ciąży (np. po 12 tygodniach). Jeżeli więc lekarz da Pani zwolnienie lekarskie, stwierdziwszy niezdolność do pracy po upływie np. 9 tygodni, to może Pani skorzystać z tego zwolnienia.

Jeżeli w chwili obecnej przedstawi Pani zaświadczenie lekarskie, to nie zostanie Pani zwolniona – umowa będzie obowiązywała do dnia, do którego została zawarta (do końca października). Do pracownicy tymczasowej, która jest w ciąży, ma zastosowanie art. 177 § 1 Kodeksu pracy, według którego pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży.

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę tymczasową są słabiej chronieni niż pozostali pracownicy. Dotyczy to również pracownic tymczasowych w ciąży.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Po pierwsze, pracodawca odsunął Panią od pracy w okresie powtarzania okresowych badań lekarskich. Decyzję o wydaniu zaświadczenia lekarskiego o niezdolności czasowej do pracy wydał lekarz. Zwolnienie lekarskie, a właściwie jego zasadność, nie zostały podważone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pani ponadto z tego zwolnienia lekarskiego „skorzystała”, nie kwestionowała jego zasadności.

Przyznam, że ja nie widzę obecnie realnych możliwości podważania zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego. Nie mamy jakichkolwiek dowodów na to, że zwolnienie było wystawione bezpodstawnie. Lekarz, który zwolnienie wystawił, w dokumentacji medycznej zapewne wpisał jakąś podstawę wystawienia, być może była ona wówczas zasadna.

Ponadto w sądzie należy wskazać dowody. Jakie one będą? Słowa to za mało. Nie sądzę także, że w tej sprawie uda się Pani powołać świadków, którzy będą zeznawać przeciwko pracodawcy, przeciwko lekarzowi.

    Przeczytaj pełną treść

 

 Skoro dostarczyła Pani zwolnienie lekarskie pracodawcy lub przynajmniej poinformowała go o tym fakcie, to nie miał on podstaw do rozwiązania z Panią stosunku pracy bez wypowiedzenia. Zwolnienie lekarskie jest bowiem dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy.

Jeśli u pracodawcy nie obowiązują inne zasady, pracownik powinien poinformować pracodawcę o swojej nieusprawiedliwionej nieobecności w ciągu 2 dni. Można to zrobić osobiście, telefonicznie, mailowo lub za pomocą innej osoby. Natomiast w terminie 7 dni winna Pani dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie. Zgodnie bowiem z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636 ze zm.) kopię zaświadczenia o niezdolności do pracy pracownik winien dostarczyć pracodawcy w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego zaświadczenia.
Jednakże warto mieć na uwadze, iż w orzecznictwie przyjmuje się, że opóźnienie usprawiedliwienia nieobecności w pracy w zasadzie nie powinno być traktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 K.p., wyrok z 22.9.1999 r., I PKN 270/99, OSNAPiUS z 2001, nr 2, poz. 40).    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Zwolnienie lekarskie w ciąży a działalność gospodarcza
Jestem w ciąży i od dwóch tygodni przebywam na zwolnieniu lekarskim i pewnie tak zostanie aż do porodu. Mam pracę na pełny etat, ponadto od niespełna roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, opłacając jedynie składki zdrowotne. Czy mogłabym zatrudnić na umowę-zlecenie mojego męża, który jest rolnikiem i opłaca KRUS? Jeżeli tak, to czy mogę to zrobić już przebywając na zwolnieniu? Czy nie spowoduje to konieczności opłacania przez niego ZUS-u? Czy przebywając na zwolnieniu nadal muszę płacić ubezpieczenie zdrowotne?

Zwolnienie kobiety w ciąży z powodu upadłości firmy a zasiłek macierzyński
Firma w stanie upadłości likwidacyjnej rozwiązała z żoną umowę o pracę, powołując się na art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.). Żona cały czas przebywa na zwolnieniu lekarskim, które po jego zakończeniu prawdopodobnie nie będzie kontynuowane. Czy warunkiem przyznania zasiłku z ZUS (do dnia porodu i po porodzie) jest konieczność przebywania cały czas na zwolnieniu lekarskim? Jakie dokumenty powinniśmy złożyć w ZUS?

Ciąża na urlopie wychowawczym i przejście na zwolnienie chorobowe

Obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym. Zaszłam w ciążę i chciałabym przejść na zwolnienie chorobowe. Złożyłam więc w firmie wniosek o przerwanie urlopu. Czy tego dnia, w którym mam wrócić do pracy, mogę przedłożyć zwolnienie, czy muszę przepracować jeden dzień?Unieważnienie wypowiedzenia umowy o pracę z powodu wiadomości o ciąży

Dnia 17 lutego pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę. Obowiązywało mnie dwutygodniowe wypowiedzenie, więc stosunek pracy uległ rozwiązaniu 3 marca. 5 marca u lekarza dowiedziałam się, że jestem w ciąży już od około miesiąca. Czy w tej sytuacji mogę żądać od pracodawcy wycofania lub unieważnienia wypowiedzenia i przywrócenia do pracy?Zwolnienie pracownicy w ciąży po wielu latach pracy a odprawa i odszkodowanie

Mam 53 lata, ostatnie 27 lat pracowałam w jednym zakładzie. Obecnie mój etat jest likwidowany, więc pracodawca rozwiązuje ze mną umowę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Czy należy mi się odprawa lub odszkodowanie? Dodam, że pracodawca zatrudnia 24 osoby.Likwidacja stanowiska pracy pracownicy w ciąży przebywającej na urlopie macierzyńskim – gwarancje zatrudnienia

Od stycznia planuję powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym. Jeszcze jednak podczas ciąży rozwiązano mój dział i zlikwidowano moje stanowisko pracy. Czy zatem firma może mnie zwolnić po powrocie z macierzyńskiego, czy też ma obowiązek zapewnienia mi innego stanowiska? Czy ewentualnym rozwiązaniem mógłby być powrót na niepełny wymiar czasu pracy? Czy fakt, że na urlopie macierzyńskim i podczas ciąży mimo zwolnienia lekarskiego wykonywałam część swoich obowiązków służbowych, działa na moją korzyść?Wybrane opinie naszych klientów:

Skorzystałem z porady – pełnej i wyczerpującej. Przyda mi się przy podziale majątku. Serwis reaguje bardzo szybko, co jest miłym zaskoczeniem. Uważam, że porada jest rzetelna i wyczerpująca, same konkrety – co i jak zrobić, podstawy prawne, co jest możliwe do uzyskania, a co nie. Porada jest lepsza niż w „realu” – dopytałem o wszystko, odpowiedź uzyskałem szerszą, niż oczekiwałem – również na dodatkowe pytania. POLECAM.

Janusz

Bardzo dobra opinia. Polecam gorąco serwis eporady24.pl. Dzięki poradom, jakie otrzymałem, zaoszczędziłem 5000 zł ;) Pozdrawiam gorąco cały zespół eporady24.pl.

łukasz

Bardzo wyczerpująca odpowiedź, byłem zdziwiony szczegółowym opisem co do mojej sprawy i zaskoczony możliwością zadawania dodatkowych pytań w razie niezrozumienia z prawnikiem. Bardzo dobry kontakt. Jak macie jakieś problemy, to zadawajcie pytania, a nie pożałujecie!!!

Andrzej

Super porada... Precyzyjna odpowiedź mimo nieprecyzyjnych moich pytań. Polecam ten portal, szczególnie Pana Aleksandra.

Tomasz

Jestem w 100% zadowolony! Rzetelne, profesjonalne podejście do sprawy, gruntowne jej wyjaśnienie – będę Was polecał każdemu. Dziękuję i pozdrawiam.

Mateusz

Dziękuję za pełne zinterpretowanie przepisów, z którymi nie poradził sobie urząd skarbowy i Krajowa Informacja Podatkowa (kuriozum – oni żyją z naszych podatków!!!).

Pozdrawiam,

Piotr

Superportal i zadowalająca obsługa... Rewelacja.

Małgosia

Świetnie działające e-biuro prawne! Otrzymałam wyczerpującą informację za przyzwoitą opłatę. Jasno, rzetelnie, czytelnie. Dziękuję. Odtąd polecam każdemu ze swoich znajomych, zanim „pobiegną do typowej papugi dać się oskubać”. Tylko tak dalej, proszę Państwa.

Aleksandra

Eporady24 to strzał w dziesiątkę!!! Jestem pod wielkim wrażeniem, Pan Jakub Bonowicz udzielił odpowiedzi wykraczającej poza polskie prawo, a odpowiedź ta była wyczerpująca, rzetelna i konstruktywna. Wyjaśnione zostały wszystkie nękające mnie kwestie. Bardzo, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Jolanta

Chodzenie do prawników do tej pory było kłopotliwe, czasochłonne i niezbyt efektywne. Wasze porady prawne są bardzo dobre i nie mają wad, są wygodne, szybkie, profesjonalne. Internet to upraszcza znakomicie. Świetny sposób na nasze problemy do rozwiązania.

Ryszard

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »