Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie przedsiębiorców od kosztów sądowych

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 14.09.2016

Przedsiębiorca może uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Odbywa się to na takich zasadach, jak w przypadku osób nie wykonujących działalności gospodarczej. Prawo domagania się zwolnienia od kosztów przysługuje przedsiębiorcy niezależnie od formy w jakiej prowadzi on działalność, przy czym inne mogą być przesłanki udzielenia zwolnienia.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawo do wnioskowania o zwolnienie od kosztów sądowych przysługuje każdej osobie fizycznej, a więc również przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną (czyli prowadzącemu tzw. „jednoosobową działalność gospodarczą”). Zgodnie z art. 102 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych1 osoba fizyczna może domagać się zwolnienia od kosztów sądowych, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

 

Do wniosku o zwolnienie przedsiębiorcy od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach jego utrzymania. Oświadczenie sporządza się według wzoru ustalonego rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości2. Jeżeli oświadczenie nie zostało złożone albo nie zawiera wszystkich wymaganych danych, zastosowanie znajduje art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego3, co oznacza, że sąd może wezwać przedsiębiorcę, pod rygorem zwrócenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, do uzupełnienia go w terminie tygodniowym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z art. 102 ust. 4 ustawy o kosztach wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych przedsiębiorcy reprezentowanej przez zawodowego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego) złożony bez dołączenia oświadczenia, o którym mowa wyżej, sąd zwraca bez wzywania o uzupełnienie braków formalnych.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niezależnie od obowiązku złożenia oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym, sąd może zażądać od osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych złożenia przyrzeczenia o treści: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożone przeze mnie oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania jest prawdziwe i rzetelne”.

 

Zwolnienie od kosztów sądowych przedsiębiorcy będącego osobą prawną lub tzw. „ułomną osobą prawną”

 

Zwolnienie od kosztów sądowych może przysługiwać również przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w formie jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółce jawnej, spółce partnerskiej) oraz osobie prawnej wykonującej działalność gospodarczą (np. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółce akcyjnej). Sąd może przyznać zwolnienie od kosztów sądowych tym przedsiębiorcom, jeżeli wykażą oni (oczywiście poprzez osoby ich reprezentujące), że nie mają dostatecznych środków na uiszczenie kosztów.

 

 

 

 

_____________________________

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 623, z późn. zm.)

2 Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z 2015 r., poz. 574, z późn. zm.)

3 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 101, z późn. zm.)

 Stan prawny obowiązujący na dzień 14.09.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 0 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »