Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka dla matki a podatek

Autor: Barbara Wallas • Opublikowane: 16.04.2013

Chciałabym pożyczyć mojej matce pieniądze. Czy zostanę zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. b ustawy z dnia 9 września 2001 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) zwalnia się od podatku pożyczki udzielane: „w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), w wysokości przekraczającej kwotę, określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, pod warunkiem:

 

– złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,

– udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym”.

 

Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku pożyczki udzielane: „na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu – na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn”.

 

Do I grupy podatkowej należą: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie, a na podstawie art. 9 pkt 10 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolniono z opodatkowania pożyczki udzielane w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między tymi osobami w wysokości nieprzekraczającej kwoty 9637 zł.

 

Pod względem podmiotowym zwolnienie z opodatkowania przewidziane w art.9 pkt 10 lit. c jest odmienne od zwolnienia określonego w art. 9 pkt 10 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ odnosi się do wszystkich osób z I grupy podatkowej. Ze zwolnienia omówionego w art. 9 pkt 10 lit. b nie mogą natomiast korzystać: zięć, synowa oraz teściowie.

 

Jak wynika z przywołanych wyżej przepisów, nie zapłaci Pani podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu pożyczki w linii córka – matka (art. 9 pkt 10 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Należy tylko pamiętać o złożeniu deklaracji PCC-3 w urzędzie skarbowym właściwym dla pożyczkobiorcy w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy oraz o udokumentowaniu otrzymania przez pożyczkobiorcę pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione, umowa pożyczki będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawki 2% ponad kwotę wolną 9637 zł (art. 7 ust. 1 pkt 4 i art. 9 pkt 10 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), o ile w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym zawarto przedmiotową umowę pożyczki, nie udzieliła Pani matce innych pożyczek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus jeden =

»Podobne materiały

Pożyczka od kuzyna a podatek

Niedawno założyłam swoją firmę, jednak na zakup sprzętu potrzebuję jeszcze ok. 30 000 zł. Kuzyn zaproponował mi pożyczkę. Jak powinnam ją rozliczyć z urzędem skarbowym? A może nie muszę płacić od niej podatku?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »