Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie na dziecko z tytułu opieki

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 14.07.2011

Moja córka skończy 15 lat w listopadzie 2011 r. Czy do tej pory przysługują mi 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na podstawie art. 188 Kodeksu pracy „pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 przysługuje zwolnienie od pracy na dwa dni w ciągu roku kalendarzowego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”. Należy przyjąć, że pracodawca ma obowiązek udzielenia tego zwolnienia od pracy w terminie wskazanym przez pracownika. Prawo pracownika do 2 dni wolnych od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje tylko w danym roku kalendarzowym. Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym urlop na opiekę nie może zostać przesunięty na następny rok kalendarzowy i połączony z dwoma dniami należnymi za następy rok kalendarzowy. Prawo do zwolnienia z tytułu opieki, które nie zostało wykorzystane w danym roku kalendarzowym, przepada w tym roku kalendarzowym, w którym nie zostało wykorzystane. Z uprawnień określonych w art. 188 Kodeksu pracy może skorzystać tylko jeden z rodziców lub opiekunów dziecka. Prawo to jest niezależne od faktu, czy dziecko ma zapewnioną stałą opiekę innych osób, w tym współmałżonka. Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą uzgodnić, iż każde z nich wykorzysta po jednym dniu opieki w każdym roku kalendarzowym. Prawo do korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem nie jest uzależnione od spełnienia jakichkolwiek warunków, np. jest niezależne od stażu pracy.

 

Przepis stanowi, iż „pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”. Użyte przez ustawodawcę określenie „do 14 lat” to przecież nie to samo co „do ukończenia 14 lat”. Większości praktyków oraz Państwowa Inspekcja Pracy stoi na stanowisku, że do 14 lat oznacza: 13 lat, 11 miesięcy i 30 dni, a nie do ukończenia 14 lat.

 

Wykładnia literalna, jak i prezentowane przez PIP stanowisko niniejszego przepisu wskazuje, iż w obecnej sytuacji nie przysługuje Panu prawo zwolnienia od pracy na dwa dni w ciągu roku kalendarzowego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Prawo do urlopu ojcowskiego

11 miesięcy temu urodziło mi się dziecko. Byłem wtedy zatrudniony w firmie na czas nieokreślony. Kilka miesięcy później podjąłem pracę w innej firmie na umowę o pracę. Czy w związku z tym mogę wziąć urlop ojcowski w obecnej firmie? W podaniu o urlop napisałem oświadczenie, że z u
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »