.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie lekarskie z zagranicy a świadczenie zasiłkowe z Polski

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.06.2015

Jestem zatrudniona w polskim zakładzie pracy. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim z uwagi na zagrożoną ciążę. Mój mąż jest zameldowany i pracuje w Niemczech. W związku z tym faktem chciałabym, żeby nasze dziecko urodziło się w Niemczech. Pod koniec ciąży chciałabym tam wyjechać, jednakże nie wiem, czy mogę to zrobić będąc na L-4? W Niemczech automatycznie dostanę niemieckie zwolnienie lekarskie aż do momentu porodu. Chciałabym nadal być zatrudniona w polskim zakładzie pracy, a co za tym idzie dostawać świadczenia finansowe związane z L-4 i urlopem macierzyńskim, jednak nie wiem, czy takie rozwiązanie jest możliwe. Czy może po ostatnim L-4 z Polski starać się o urlop w pracy i na urlopie wyjechać i urodzić w Niemczech?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ogólnymi zasadami wspólnotowymi świadczenia pieniężne z tytułu choroby i macierzyństwa wypłacane są przez instytucję właściwą także w razie niezdolności do pracy zaistniałej w państwie zamieszkania lub pobytu innym niż państwo właściwe.

 

Oznacza to, że świadczenia pieniężne z tytułu choroby i macierzyństwa, w tym zasiłek macierzyński, są wypłacane przez instytucje właściwe państw członkowskich również wtedy, gdy osoba uprawniona do świadczenia przebywa lub mieszka w innym państwie członkowskim. W takim przypadku instytucja właściwa jest zobowiązana do przekazywania (transferu) świadczenia za granicę – do państwa zamieszkania lub pobytu osoby uprawnionej.

 

Może Pani więc spokojnie wyjechać do męża, pobrać zwolnienie lekarskie od niemieckiego lekarza i korzystać ze świadczenia zasiłkowego z Polski.

 

Możliwość taka wynika z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).

 

Pracodawca nie może Pani zwolnić, Pani wyjeżdżając nie musi zwalniać się z pracy. Nie ma znaczenia, czy będzie Pani miała do dnia porodu zwolnienie od lekarza niemieckiego czy polskiego.

 

Zasiłek macierzyński należy się Pani po urodzeniu dziecka – bez względu na to, czy zmieni Pani miejsce zamieszkania. Nie musi Pani brać urlopu w pracy. Zwolnienie musi Pani przedstawić pracodawcy w ciągu 7 dni. Jedynie o tym musi Pani pamiętać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »