
Indywidualne porady prawne
Zwolnienie grupowe a prawo do odszkodowaniaAutor: Michał Kibil |
W zakładzie, w którym pracowałem, zostało przeprowadzone zwolnienie grupowe. Zwolnieni zostali wszyscy pracownicy. Kilku osobom (także mnie) kończyła się umowa, pozostałe osoby miały umowę na czas nieokreślony. Czy jeśli byłam na liście osób objętych zwolnieniem grupowym, to przysługuje mi odprawa? |
Przyznanie Pani odszkodowania na mocy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników zależne jest od tego, w jaki sposób nastąpiło zakończenie stosunku pracy.
Zgodnie z art. 5 ust. 7 powyżej przywołanej ustawy „w razie wypowiadania pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia umowy o pracę zawarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy mogą być rozwiązane przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem”.
Tym samym, przeprowadzając zwolnienia grupowe w związku z likwidacją przedsiębiorstwa, pracodawca był uprawniony do wypowiedzenia Pani umowy za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.
Gdyby stosowne oświadczenie zostało Pani złożone, a umowa uległaby rozwiązaniu w wyniku wypowiedzenia, miałaby Pani pełne prawo dochodzenia odszkodowania z tytułu zwolnienia grupowego.
Jeżeli rozwiązanie nastąpiło z powodu zakończenia trwania umowy, to pomimo wpisania Pani na listę uprawnionych, konieczna przesłanka rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracownika, a tym samym wypłaty odszkodowania, czyli rozwiązanie umowy przez pracodawcę, nie nastąpiła.
W związku z powyższym brak jest podstaw do dochodzenia odszkodowania z tytułu zwolnień grupowych w Pani przedsiębiorstwie.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika O autorze: Michał Kibil Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od ponad 4 lat specjalizujący się w prawie pracy - prowadzi szkolenia z tej gałęzi prawa oraz jest autorem licznych artykułów i porad, w szczególności dotyczących problematyki wynagrodzeń, urlopów wypoczynkowych, nawiązywania oraz rozwiązywania stosunku pracy i leasingu pracowniczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>