
Zwolnienie chronionego nauczycielaAutor: Marta Handzlik-Rosuł |
Opis Problemu: W szkole jest dwóch nauczycieli historii; obaj należą do związku zawodowego. Z powodu zmniejszenia liczby uczniów dyrektor ma do dyspozycji tylko jeden etat. Czy może zwolnić jednego z chronionych nauczycieli, stosując inne kryteria do zwolnienia (np. staż pracy)?
|
![]() |
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem objętym ochroną związkową
Odpowiadając na Pańskie pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z treścią art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1999 r. o związkach zawodowych (j.t.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z późn. zm) pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:
„1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, 2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa powyżej, — z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy”.
Gwarancje trwałości stosunku pracy chronionego nauczyciela odnoszą się więc do:
Wyliczenie to ma charakter enumeratywny – oznacza to, że ochrona dotyczy wyłącznie sytuacji przewidzianych w cytowanym przepisie, np. upływ czasu, na który umowa była zawarta, powoduje rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem, niezależnie od tego, czy jest on objęty ochroną związkową, czy nie.
Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na przypadki przewidziane w art. 23 Karty Nauczyciela, w których rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie przepisów prawa, a nie w ramach uprawnień pracodawcy, którymi on dysponuje stosownie do swej woli (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2004 r.; I PK 208/03). Można więc wyróżnić:
Ochrona nie obowiązuje także w przypadkach przewidzianych w art. 36 Karty Nauczyciela, czyli takich, w których stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa, czyli w razie:
Wypowiedzenie umowy o pracę w stosunku do chronionego działacza związkowegoNależy przytoczyć fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2006 r. (sygn. III PK 12/6). Według niego od pracodawcy wymaga się uzyskania uprzedniej zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej zarówno wtedy, gdy ma on zamiar wypowiedzieć umowę o pracę (rozwiązać stosunek pracy za wypowiedzeniem) w stosunku do chronionego działacza związkowego, jak i wówczas, gdy zamierza rozwiązać z nim umowę o pracę (stosunek pracy) bez wypowiedzenia z jakichkolwiek przyczyn, co obejmuje różne sytuacje – zarówno zawinione, jak i niezawinione przez pracownika (por. wyrok SN z 7 marca 2001 r.; I PKN 276/00, OSNAPiUS 2002 nr 22, poz. 549).
Przepisy K.p. i ustawy o związkach zawodowych nie przewidują wyłączenia ani ograniczenia ochrony wynikającej z art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych w odniesieniu do pracowników, wobec których – ze względu na naruszenie przez nich obowiązków pracowniczych – pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę. Jeżeli pracodawca nie uzyskuje wymaganej przez prawo zgody na rozwiązanie stosunku pracy z chronionym pracownikiem będącym działaczem związkowym, to pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy, nawet w sytuacji, gdy dopuścił się naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Co do zasady, Sąd Najwyższy nie wypowiadał się w kwestii odnoszącej się ściśle do nauczycieli związkowców. W judykaturze można znaleźć bardzo wiele orzeczeń dotyczących ochrony pracowników korzystających z ochrony związku zawodowego, ale nie konkretnie nauczycieli. W każdym z orzeczeń sąd podkreśla niemożność zwolnienia pracownika związkowca wbrew zakazowi związku zawodowego.
I tak na przykład zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 8 marca 2012 r. (III PK 52/11, LEC nr 1212059) dla objęcia ochroną stosunku pracy (wynikającą z art. 32 ust. 1 ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych) pracownika będącego członkiem zakładowej organizacji związkowej, lecz niebędącego członkiem jej zarządu, wystarczy imienne wskazanie tego pracownika w uchwale zarządu, jeśli jednocześnie uchwała ta zawiera upoważnienie dla tego pracownika do reprezentowania zakładowej organizacji związkowej wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy. Brak zgody związku zawodowego na rozwiązanie stosunku pracyWybór nauczyciela do rozwiązania stosunku pracy – w razie spełnienia przesłanek z art. 20 ust. 1 ustawy z 1982 r. – Karta Nauczyciela – może być zakwestionowany przez sąd jedynie w przypadku oceny, że był on dowolny lub dyskryminujący.
Stosowanie klauzuli z art. 8 K.p. nie może być ograniczane tylko do ciężkiego naruszenia obowiązków pracownika. Brak zgody związku zawodowego na rozwiązanie stosunku pracy nie daje więc bezwzględnej ochrony stosunku pracy pracownika będącego reprezentantem związku.
Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 3 października 2008r. (II PK 53/08, LEX nr 513005) związek zawodowy ma prawo chronić pracownika przed zwolnieniem. Nie wolno mu jednak, stosując tę ochronę, nadużywać wolności związkowej.
Dla potrzeb objęcia gwarancją zatrudnienia, o której mowa w art. 32 ustawy z 1991 r. o związkach zawodowych, członek zarządu zakładowej organizacji związkowej wyznaczony przez tę organizację jako osoba chroniona nie potrzebuje odrębnego poza członkostwem w zarządzie umocowania do reprezentowania organizacji wobec pracodawcy. Dwóch nauczycieli i tylko jeden etatW sytuacji, w której jest dwóch nauczycieli chronionych przed zwolnieniem z powodu przynależności do związku zawodowego i tylko jeden etat, dyrektor niestety nie może zwolnić żadnego z tych nauczycieli, nawet argumentując to przyczynami organizacyjnymi. W tej sytuacji powinien pozostawić nauczycieli na ich stanowiskach, rozdzielić etat na pół, a resztę etatu albo uzupełnić godzinami doraźnych zastępstw czy też zajęciami opieki nad uczniami, albo – w braku takich potrzeb – pozostawić nauczycieli w dyspozycji. Ewentualnie kolejnym wyjściem byłoby uzupełnianie etatu przez nauczycieli w innej szkole. Zwolnienie jednak nie wchodzi w grę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (1):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Ukończenie 65 lat przez nauczyciela już od długiego czasu nie może być przyczyną rozwiązania stosunku pracy. Proszę to sprawdzić w KN.
Hanna