Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z pracy za całowanie się

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 05.02.2017

Czy namiętne całowanie się obcych sobie osób na terenie zakładu pracy i w obecności innych pracowników może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie z pracy za całowanie się

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 30 § 1 w związku z art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – pracodawca może wypowiedzieć stosunek pracy pracownikowi, który narusza swoje obowiązki pracownicze. W przypadku ciężkiego naruszenia tych obowiązków – można zamiast wypowiedzenia zwolnić pracownika dyscyplinarnie.

 

Do podstawowych obowiązków pracownika należy niewątpliwie przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego, czyli pewnych norm o charakterze społecznym i moralnym. Ich naruszenie może objawiać się na przykład nieprzyzwoitym albo wulgarnym zachowaniem się pracownika w miejscu pracy.

 

Samo całowanie się w miejscu pracy, nawet namiętne, nie wyczerpuje jednak znamion ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Nie może więc stanowić podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego, choć może być podstawą wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - dwa =

»Podobne materiały

Realizacja planu naprawczego

W mojej firmie pracodawca bardzo skupia się na realizacji planów naprawczych. Pracownicy otrzymują je w formie ustnej lub pisemnej; plany takie są właściwie niemożliwe do zrealizowania – a wtedy pracodawca swobodnie rozwiązuje z pracownikiem umowę. Czy pracownik może nie przyjąć takiego planu?

 

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Mój pracodawca zaczyna współpracę z firmą prowadzącą działalność w Brazylii. Zamierza delegować tam pracowników na dwumiesięczne delegacje. Uważam, że to miejsce niebezpieczne i nie chcę tam wyjeżdżać. Czy mogę powołać się na jakiś przepis, odmawiając wykonania polecenia służbowego? Jeżeli nie, będę

 

Podstawowe miejsce pracy

Jestem żołnierzem zawodowym w służbie stałej (muzykiem orkiestry wojskowej). Jestem także pracownikiem na uczelni (otrzymałem zgodę dowódcy na podjęcie tej pracy). W myśl nowej ustawy o szkolnictwie wyższym uczelnia wymaga ode mnie wskazania jej jako „podstawowego miejsca pracy”. Czy mog

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »