.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z powodu koronawirusa i zatrudnienie innej osoby na to same stanowisko

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.12.2020

Zostałem zwolniony z pracy z 1-miesięczym okresem wypowiedzenia. Powodem według pracodawcy jest koronawirus(covid-19) i likwidacja stanowiska z powodu brak rozwoju firmy w bieżącym roku. Okazało się, że po dwóch miesiącach od mojego zwolnienia na moje stanowisko została zatrudniona inna osoba, kolega szefa. Czy mogę w tej sytuacji dochodzić odszkodowania w sądzie pracy za podanie nieprawdziwego powodu zwolnienia i w jakiej wysokości? Jak dla mnie zwolniono mnie tylko dlatego, aby na moje miejsce móc zatrudnić znajomego, a powód koronawirusa był tylko pretekstem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie z powodu koronawirusa i zatrudnienie innej osoby na to same stanowisko

Termin na wniesienie odwołania od zwolnienia z pracy

Jak mogę domniemywać, termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia już upłynął. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wynosi on 21 dni od dnia wręczenia Panu wypowiedzenia. Pisze Pan, że dopiero po 2 miesiącach, mimo rzekomej redukcji, na Pańskie stanowisko zatrudniona została jednak osoba. Celem uzyskania odszkodowania za nieprawdziwe podanie przyczyny wypowiedzenia (rzekomo covid) konieczne byłoby wniesienie odwołania od wypowiedzenia, ze wskazaniem, iż podana tam przyczyna w rzeczywistości była nieprawdziwa i pozorna, jednakże w tymże odwołaniu musiałby Pan zawrzeć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.

Przyczyna wypowiedzenia – covid – jako wymówka pracodawcy

Jako powód można byłoby wskazać, że został Pan, pisząc wprost, oszukany, bowiem gdyby Pan wiedział, że podana w odwołaniu przyczyna wypowiedzenia jest nieprawdziwa, to na pewno takowe odwołanie był Pan wniósł. Z góry jednak przestrzegam przed podejściem, że termin na wniesienie odwołania zostanie przywrócony. Sąd możne bowiem uznać, że na dzień złożenia wypowiedzenia podana przyczyna była prawdziwa i rzeczywista, jednakże po kilku miesiącach stało się inaczej aniżeli pracodawca przewidywał.

 

Choć zapewne Pan, jak i ja, w to nie wierzymy, jednak bez wątpienia takie orzeczenia zapadają. Jeżeli chodzi o wysokość odszkodowania, to wynosi ono miesięczne wynagrodzenie. Zanim Pan podejmie decyzję to zadam Panu inne pytanie, mianowicie, czy po rozwiązaniu umowy o pracę otrzymał Pan odprawę za rozwiązanie z Panem umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy? Mam nadzieję, że tak.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »