.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z powodu choroby zawodowej a odszkodowanie

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 23.08.2018

Mój tata pracował 25 lat w kopalni. Od kilku lat czuł się coraz gorzej, w końcu dostał orzeczenie o chorobie zawodowej nabytej w pracy. Później firma dała mu 3-miesięczne wypowiedzenie, ma iść na L4. Czy tata może walczyć o odszkodowanie? Jest załamany zwolnieniem, swoim zdrowiem i ma obawy, czy w ogóle znajdzie inną pracę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie z powodu choroby zawodowej a odszkodowanie

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 6 ustawy wypadkowej poszkodowanemu pracownikowi, u którego stwierdzono chorobę zawodową (lub członkom jego rodziny), przysługują następujące świadczenia:

 

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie - także dla członków rodziny zmarłego pracownika,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • renta szkoleniowa,
  • renta rodzinna – dla członków rodziny zmarłego pracownika,
  • dodatek do renty rodzinnej – dla sieroty zupełnej,
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym przez ustawę.

 

Wyżej wymienione świadczenia są wypłacane uprawnionym przez ZUS, który prawo do tych świadczeń ustala w formie decyzji administracyjnej. Niezależnie od świadczeń z ZUS-u pracownik może również z tytułu skutków choroby zawodowej dochodzić od pracodawcy roszczeń na podstawie prawa cywilnego (wskutek naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, które przyczyniły się do powstania choroby zawodowej).

 

Jeśli u Pani taty została w toku postępowania stwierdzona choroba zawodowa, otrzyma on od ZUS-u jedno z wymienionych wyżej świadczeń. Jednak otrzymanie odszkodowania od pracodawcy wymaga pozwania go do sądu i udowodnienia, że pracodawca przyczynił się do powstania choroby zawodowej.

 

Jeśli chodziło Pani o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia, to po pierwsze odwołanie od takiego wypowiedzenia można wnieść jedynie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania (nie podała Pani, kiedy tata otrzymał wypowiedzenie) i tylko wtedy, gdy pracodawca zwalniając pracownika naruszył przepisy. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »