Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z podatku dochodowego od sprzedanej działki otrzymanej w spadku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.02.2019

Czy przysługuje prawo skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedanej działki otrzymanej w spadku po mamie, która zmarła w 2015 r.? Działka została sprzedana w 2016 r. Pieniądze zostały przeznaczone na remont domu, w którym mieszka wnioskodawca i ma tytuł prawny do budynku (dożywocie). Urząd skarbowy zakwestionował zwolnienie od podatku z tytułu remontu, twierdząc, że dożywocie nie upoważnia go do zwolnienia i nakazał zapłacenie podatku wraz z odsetkami za rok. Czy słusznie?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zwolnienie od podatku, o którym Pani wspomina, zakłada, że nie płaci się podatku od sprzedaży nieruchomości, jeżeli środki uzyskane z tej sprzedaży zostaną przeznaczone na własny cel mieszkaniowy. Przez własny cel mieszkaniowy rozumie się m.in. wydatki na remont własnej nieruchomości.

 

Istotne w ramach tego przepisu jest, aby realizować własny cel mieszkaniowy. Kluczowy w Pani przypadku jest art. 21 ust. 26 ustawy PIT, który stanowi, że „przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach”.


Niestety nieodpłatna służebność dożywotnia domu, w którym podatnik mieszka, nie jest prawem własności. Ustanowienie takiego prawa pozwala na korzystanie z nieruchomości dla zaspokojenia osobistych potrzeb na zasadach i w granicach określonych w oświadczeniu o ustanowieniu służebności, nie jest to jednak prawo równoznaczne z prawem własności.

 

Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 marca 2016 r., nr IPPB4/4511-57/16-2/IM:

 

„Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie wydatki jakie Wnioskodawca chce ponieść na remont domu, do którego nie przysługuje Mu prawo własności, a jedynie użytkowanego na podstawie ustanowionej nieodpłatnej służebności dożywotniej, nie stanowią wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

W konsekwencji, wykorzystanie środków ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na remont domu, którego właścicielem jest syn Wnioskodawcy nie uprawniają Wnioskodawcy do skorzystania ze zwolnienia od podatku uregulowanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 cyt. ustawy podatkowej”.

 

Podsumowując, niestety w tym przypadku organ podatkowy ma podstawy do zakwestionowania wydatków na cele remontowe i odmowy uwzględnienia zwolnienia na własne cele mieszkaniowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej – jak obniżyć podatki?

Słyszałem, że mając firmę, można kupić inną spółkę, co wpłynie na obniżenie podatków. Nie znam szczegółów tego sposobu. Czy to jednak możliwe?

Źródła przychodów w postaci stypendiów i nagród sportowych

Jestem wiceprezesem klubu sportowego. Wypłacamy nagrody i stypendia zawodnikom, którymi są uczniowie, studenci, osoby pracujące i niepracujące. Nie wiem, jak określić te źródła przychodów i co z podatkami od takich kwot? Proszę o wyjaśnienia.  

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania – różnice w przepisach obowiązujących w 2008 i 2009 roku

Mama zmarła prawie rok temu i zostawiła w spadku mnie i bratu mieszkanie spółdzielcze własnościowe (sprawa w sądzie odbędzie się w tym miesiącu). Jaki podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić od sprzedaży tego mieszkania, jeżeli sprzedamy jej zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »