Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie z podatku dochodowego od sprzedanej działki otrzymanej w spadku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.02.2019

Czy przysługuje prawo skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedanej działki otrzymanej w spadku po mamie, która zmarła w 2015 r.? Działka została sprzedana w 2016 r. Pieniądze zostały przeznaczone na remont domu, w którym mieszka wnioskodawca i ma tytuł prawny do budynku (dożywocie). Urząd skarbowy zakwestionował zwolnienie od podatku z tytułu remontu, twierdząc, że dożywocie nie upoważnia go do zwolnienia i nakazał zapłacenie podatku wraz z odsetkami za rok. Czy słusznie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zwolnienie z podatku dochodowego od sprzedanej działki otrzymanej w spadku

Zwolnienie od podatku, o którym Pani wspomina, zakłada, że nie płaci się podatku od sprzedaży nieruchomości, jeżeli środki uzyskane z tej sprzedaży zostaną przeznaczone na własny cel mieszkaniowy. Przez własny cel mieszkaniowy rozumie się m.in. wydatki na remont własnej nieruchomości.

 

Istotne w ramach tego przepisu jest, aby realizować własny cel mieszkaniowy. Kluczowy w Pani przypadku jest art. 21 ust. 26 ustawy PIT, który stanowi, że „przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach”.


Niestety nieodpłatna służebność dożywotnia domu, w którym podatnik mieszka, nie jest prawem własności. Ustanowienie takiego prawa pozwala na korzystanie z nieruchomości dla zaspokojenia osobistych potrzeb na zasadach i w granicach określonych w oświadczeniu o ustanowieniu służebności, nie jest to jednak prawo równoznaczne z prawem własności.

 

Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 marca 2016 r., nr IPPB4/4511-57/16-2/IM:

 

„Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie wydatki jakie Wnioskodawca chce ponieść na remont domu, do którego nie przysługuje Mu prawo własności, a jedynie użytkowanego na podstawie ustanowionej nieodpłatnej służebności dożywotniej, nie stanowią wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

W konsekwencji, wykorzystanie środków ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na remont domu, którego właścicielem jest syn Wnioskodawcy nie uprawniają Wnioskodawcy do skorzystania ze zwolnienia od podatku uregulowanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 cyt. ustawy podatkowej”.

 

Podsumowując, niestety w tym przypadku organ podatkowy ma podstawy do zakwestionowania wydatków na cele remontowe i odmowy uwzględnienia zwolnienia na własne cele mieszkaniowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus IX =

»Podobne materiały

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej – jak obniżyć podatki?

Słyszałem, że mając firmę, można kupić inną spółkę, co wpłynie na obniżenie podatków. Nie znam szczegółów tego sposobu. Czy to jednak możliwe?

Źródła przychodów w postaci stypendiów i nagród sportowych

Jestem wiceprezesem klubu sportowego. Wypłacamy nagrody i stypendia zawodnikom, którymi są uczniowie, studenci, osoby pracujące i niepracujące. Nie wiem, jak określić te źródła przychodów i co z podatkami od takich kwot? Proszę o wyjaśnienia.  

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania – różnice w przepisach obowiązujących w 2008 i 2009 roku

Mama zmarła prawie rok temu i zostawiła w spadku mnie i bratu mieszkanie spółdzielcze własnościowe (sprawa w sądzie odbędzie się w tym miesiącu). Jaki podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić od sprzedaży tego mieszkania, jeżeli sprzedamy jej zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia? Jeden z nas spła
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »