.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwolnienie pracownika z powodu małych obrotów

Prowadzę 1-osobową działalność – posiadam na etacie na czas nieokreślony pracownika. Z powodu małych obrotów i dużej konkurencji moja płynność finansowa jest bardzo zachwiana, na dzień dzisiejszy nie stać mnie na dalsze utrzymanie pracownika. Jak zwolnić jedynego pracownika? Jak uzasadnić wypowiedzenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jeśli pracownik nie jest w okresie ochronnym – ciąża, ochrona przedemerytalna, w zasadzie nie ma przeszkód, aby rozwiązać umowę o pracę, ale należy dobrze uzasadnić wypowiedzenie.

 

Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy „pracodawca zobowiązany jest wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę”.

 

Sąd dokonując oceny zasadności wypowiedzenia i jego zgodności z prawem zobligowany jest do jego kontroli w kontekście przyczyn powołanych w oświadczeniu pracodawcy. Pracodawca nie może zatem uzupełniać ani powoływać się na inne przyczyny niż wskazane po złożeniu pracownikowi oświadczenia woli. Powyższe skutkuje tym, że przyczyna podana w wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę, zakreśla granice sądowej kontroli (wyrok SN z 1 lutego 2000 r., sygn. akt I PKN 496/98, wyrok SN z 19 lutego 1999 r., sygn. akt I PKN 571/98 oraz wyrok SN z 10 listopada 1998 r., sygn. akt I PKN 434/98).

 

Przyczyny ekonomiczne, spadek obrotów, wysokie koszty utrzymania pracownika i konieczność przejęcia i samodzielnego wykonywania zadań pracownika przez przedsiębiorcę będą stanowiły przyczynę, oczywiście jeśli łatwo ją wykazać, w razie sporu w sądzie udowodnić.

 

Przyczyna musi być prawdziwa, zgodna z sytuacją i możliwa do wykazania dowodami – zestawienie przychodów z zeszłego roku, z tymi z obecnego roku. Zestawienie kosztów. Przyczyny ekonomiczne stanowią także uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Oczywiście z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

 

W okresie wypowiedzenia pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy. Nie zatrudnia Pani więcej niż 20 pracowników, nie ma Pani więc obowiązku płacić odprawy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu