.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie nauczyciela w wyniku likwidacji szkoły a zasiłek

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.06.2018

Jestem nauczycielką z 31-letnim stażem zwolnioną z pracy w wyniku likwidacji szkoły. Dzisiaj dostałam lekarskie zwolnienie na 30 dni. Z tego tytułu wiem, że zasiłek chorobowy będę miała wypłacony. Jestem też współwłaścicielem pola powyżej 2 ha przeliczeniowych i zasiłku dla bezrobotnych nie mogę pobierać. Czy muszę zgłosić się do urzędu pracy w czasie trwania zwolnienia lekarskiego, czy do KRUS-u teraz, czy po zwolnieniu? Czy na pewno zasiłek z ZUS-u będę prawnie pobierać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie nauczyciela w wyniku likwidacji szkoły a zasiłek

Fot. Fotolia

Zasiłek chorobowy może przysługiwać też pracownikowi, który rozchoruje się już po zakończeniu umowy o pracę albo nadal jest niezdolny do pracy z powodu choroby, na którą zapadł jeszcze w czasie trwania stosunku pracy. Aby jednak taki zasiłek uzyskać, należy spełnić łącznie kilka warunków:

 

  1. niezdolność do pracy musi pojawić się w ciągu 14 dni od dnia ustania tytułu do ubezpieczenia (czyli od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia umowy o pracę), a także niezdolność ta musi trwać co najmniej 30 dni,
  2. osoba na zwolnieniu lekarskim nie może posiadać prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  3. podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

 

Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne rolników dotyczy tych osób, które są właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 1 ha przeliczeniowy.

 

Od tej zasady występuje jednak jeden wyjątek. Rolnik posiadający gospodarstwo rolne przekraczające 1 ha przeliczeniowy nie będzie podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu, jeśli będąc równocześnie pracownikiem:

 

  1. zachoruje w czasie trwania zatrudnienia i choruje również po rozwiązaniu umowy o pracę albo
  2. zachoruje następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę i nabędzie z tego tytułu prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

 

W takich przypadkach ubezpieczeniem społecznym rolników zostanie on objęty dopiero po zakończeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego. Zatem w tych przypadkach posiadanie gospodarstwa rolnego nie będzie stanowiło przeszkody do otrzymania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

 

Słowem – do urzędu pracy nie może się Pani zgłaszać, gdyż jako rolnik nie może Pani być uznana za bezrobotną. Z kolei do KRUS-u powinna się Pani zgłosić dopiero po ustaniu choroby.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »