
Indywidualne Porady Prawne
Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia umowy o pracęAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.05.2018 |
31 stycznia otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W związku z tym przysługuje mi 9 dni urlopu, który mam wykorzystać w marcu. Później nie mam obowiązku świadczenia pracy. Jeżeli w czasie urlopu pójdę na zwolnienie lekarskie, które będzie trwać dłużej niż okres wypowiedzenia, to czy w związku z tym mój okres wypowiedzenia ulegnie przedłużeniu do momentu zakończenia zwolnienia? Czy w związku z tym przysługują mi jakieś dodatkowe prawa? |
Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia nie przedłuża niestety samego okresu wypowiedzenia. Niezależnie od tego, jak długo będzie trwało zwolnienie lekarskie, umowa o pracę i tak rozwiąże się 30 kwietnia.
Jeśli z powodu zwolnienia lekarskiego nie wykorzysta Pani urlopu wypoczynkowego, to zgodnie z art. 171 ustawy Kodeks pracy przysługiwał Pani będzie ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Zgodnie z tym przepisem w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Jeśli zaś chodzi o zwolnienie lekarskie, oczywiście może ono trwać dużo dłużej niż okres wypowiedzenia – dokładnie aż do wykorzystania 182 dni zasiłku chorobowego.
Jednak po zakończeniu trwania stosunku pracy (czyli po 30 kwietnia) nie będzie już Pani przekazywała zwolnień lekarskich pracodawcy (wtedy już byłemu), ale powinna je Pani składać do oddziału ZUS-u, który będzie Pani wypłacał zasiłek.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>